Volkswagen payları, Porsche'ta halka arz iddiası ile yükseldi

Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in hisseleri, Porsche'ta halka arz iddiası ile yükseldi.

Alman medyasında yer alan habere göre, şirkete katma değer kazandırma çabası kapsamında Volkswagen, Porsche hisselerinin halka arzını değerlendiriyor. 

Habere göre, Volkswagen'de Herbert Diess uzun süredir hisse performansı konusunda rahatsız. Tesla'nın piyasa değerinin 760 milyar dolar civarında bulunduğu ortamda Alman şirketin değeri ise 90 milyar euro olarak fiyatlanıyor. Haberin etkisi ile Volkswagen hisseleri yüzde 3 yükseldi.

Porsche Çin’de araç üretmeyecek

Porsche, geçen yılın sonunda Asya’daki talep artışını karşılamaya yetecek kadar araç sevkiyatında zorlanmasına rağmen, en büyük ve en kârlı pazarı olan Çin’de bir fabrika inşa etmeyeceğini açıkladı.

CEO Oliver Blume Financial Times’a verdiği demeçte, “Üretimi Çin’e taşımak hiç mantıklı değil” dedi. Blume’un tavrı, çoğu zaman ortak girişimler aracılığıyla yerel olarak Çin pazarı için giderek daha fazla otomobil üreten Audi, BMW ve Mercedes gibi diğer Alman markaları ile keskin bir tezat oluşturuyor. Ancak Porsche’nin ana şirketi Volkswagen’in yönetim kurulunda da yer alan Blume, “Made in Germany” markasının şirket için daha yüksek maliyetlere değer olduğunu. VW Group’un yıllık kârının yaklaşık yüzde 40’ını oluşturan Porsche, giderek Çin’e bağımlı hale geliyor.

 

Etiketler