Virgil Griffith'a beş yıl hapis cezası verildi

2015 yılında, darknet pazar yeri Silk Road'un yaratıcısı ve ana operatörü Ross Ulbricht şartlı tahliye şansı olmayan çifte müebbet hapis cezasına, ayrıca 40 yıl hapis cezasına ve 183.961.921 dolar para cezasına çarptırıldı.

Virgil Griffith'a beş yıl hapis cezası verildi

Karmaşık yasal suçlara giren kripto geliştiricilerini kilitlemek, önümüzdeki yıllarda daha günlük bir olay haline gelebilir. Silk Road'un tercih ettiği para birimi bitcoin'di  ve darknet'in adını fazlasıyla yerine getirdiğine dair hiçbir şüphe olmasa da, Amerikan hukuk sisteminin, cezalandırma sürecinde olağanüstü olayları etkili bir şekilde hızlandırma şansının tadını çıkardığı konusunda sadece spekülasyon yapılabilir. Ulbricht'i kilitleyin ve anahtarı atın.

Bitcoin suçunun poster çocuğu Ulbricht'te, neredeyse kesinlikle günlerinin geri kalanını Amerika Birleşik Devletleri hapishane sisteminde geçirecek. Haklısın, diyenler olabilir. Ancak aslında suçlu bulunduğu suçlamalara baktığınızda, kara para aklama, bilgisayar korsanlığı yapmak için komplo ve uyuşturucu trafiğine komplo kurmak - bazıları, genel olarak konuşursak, bu tür suçların iki (veya üçlü) müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmadığını iddia edebilir.

Ulbricht için çok fazla. Ethereum (ETH) topluluğu, eski bir geliştirici ve kurucu ortak Vitalik Buterin'in kişisel bir arkadaşı olan Virgil Griffith'in 2019'da bir kripto konferansında konuşma yaptığı için beş yıldan fazla bir süredir kilitli olduğunu gördü.

Tabii ki, bu sadece eski bir konferans değildi. Kuzey Kore'de yapıldı. Ve bu sadece eski bir konuşma değildi. Ekonomik yaptırımlardan kaçınmak için blockchain teknolojisinin nasıl kullanılacağı da dahil olmak üzere konuları ele aldı. ABD ve BM, Pyongyang'ın kriptoyu nükleer ve balistik füze programı için para toplamak için bir araç olarak gördüğüne inanıyor.Virgil Griffith'a beş yıl hapis cezası verildi - Resim : 1

Ve Griffith sadece bir kerelik bir konuşma yapmadı. Kuzey Kore ile bir blok zinciri düğümü kurma fikri hakkında ayrıntılı olarak konuştu ve Ethereum Vakfı'nı bunun iyi bir fikir olduğuna ikna etmeye çalıştı. Ancak Griffith zaten iki yıl kadar gözaltında kaldı (bu sürenin yarısından fazlası kefaletle harcanmış olsa da). Şimdi parmaklıklar ardında 63 ila 78 ay daha geçirmesi ve 100.000 ABD Doları para cezası vermesi gerekiyor.

Washington Post gibi medya kuruluşları, Griffith'i inatçı bir "teknoloji gurusu" olarak etiketlemek için acele ettiler. Ancak burada 5 ila 6,5 ​​yıl hapis cezası gerçekten gerekli mi?

Perspektif için: Hazine'nin Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi, geçen yılın sonlarında TD Bank'ın Aralık 2016 ile Ağustos 2018 arasında “toplam 382.685,38 tutarında 1.479 işlem gerçekleştirdiğini ve beş banka adına dokuz hesap tuttuğunu kabul etmesinin ardından onunla bir anlaşmaya vardı. Kuzey Kore misyonunun Birleşmiş Milletler çalışanları.”

Ama işler aslında Griffith için daha da kötü olabilirdi. Yaptırım ihlalleri 20 yıl hapis cezasına çarptırılabilir ve yalnızca bir savunma anlaşması sürenin tek haneli bir cümleye indirilmesine yardımcı olmuş gibi görünüyor.

Ancak bazıları, Griffith'in bu kadar hassas bir zamanda Amerikan hukuk sisteminden geçmemiş olsaydı, biraz daha hafif bir cezaya çarptırılmayacağını merak edecek.

ABD ve müttefikleri Rusya'ya yönelik yaptırımları hızlandırırken , mahkeme ve savcılar, Griffith'in cezasının, yaptırımları konuşmaya başladığında Sam Amca'nın ciddi olduğunu göstermesini sağlamanın kendi görevleri olduğunu düşünmüş olabilir.

Mahkemeler, önce bir teknoloji ile karşı karşıya kaldıklarında, halka açık, manşetleri kaplayan bir cümle yapmaları gerektiğini hissedebilirler. Griffith'in davasında, belki mahkemeler, ETH'yi karanlık tarafa taşıyan ilk kişi olmanın, onun örnek alınması gerektiği anlamına geldiğini düşünüyor.

Ancak kripto topluluğu üyeleri daha fazla hoşgörü talep edebilirken, kamuoyunun ağırlığının mahkemelerin tarafında olduğuna şüphe yok. Joe Public, güçlerini Amerika'nın düşmanlarının yaptırımlardan kaçmasına yardım etmek için kullanan kripto "guruları"nın hapse atıldığını ve para cezasına çarptırıldığını okuduğunda, en muhtemel tepkisi: "Ona doğru hizmet ediyor" olacaktır.

Alış 1784.27
Satış 1785.29
Değişim -121.45%
Son Değer 1784.77
En yüksek 1912.14
En düşük 1782.91
Haftalık Değişim -6.3712%
Aylık Değişim -4.3787%
Yıllık Değişim 49.2519%
Etiketler
Yorumlar