VİOP'ta hatalı emirlere yeni önlemler

VİOP'ta hatalı emirler dolayısıyla gerçekleşen hatalı işlemlerin azaltılması amacıyla yeni önlemler yürürlüğe girecek

Borsa Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında (VİOP) hatalı emirler dolayısıyla gerçekleşen hatalı işlemlerin azaltılması amacıyla yeni önlemler yürürlüğe girecek. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında Hatalı İşlemler, Piyasa Emrinin Kaldırılması ve Prosedüründe değişikliğe gidildi.

Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamada "Hatalı emirler dolayısıyla gerçekleşen hatalı işlemlerin iptal edilmesi sonucunda işlemin karşı tarafı olan yatırımcıların da mağduriyeti oluşabilmekte, operasyonel maliyetler yükselmekte ve uzlaşma fiyatlarının değişmesi ile gün sonu süreçlerinin uzaması gibi durumlar tüm piyasa katılımcılarını olumsuz etkileyebilmektedir." denildi.

Bu çerçevede, VİOP’ta hatalı emirler dolayısıyla gerçekleşen işlemlerin iptali için aranılan kriterler arasında yer alan hatalı işlem iptaline konu olan işlemler dolayısı ile elde edilecek minimum zarar tutarının 08/02/2021 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde normal seans işlemleri için 17:30’dan önce yapılan başvurularda 25.000 TL, 17:30 ve sonrasında yapılan başvurularda 100.000 TL, akşam seansı işlemleri için yapılan başvurularda ise 25.000 TL olarak belirlenmesine karar verildi.

Açıklamada, üyeler tarafından belirtilen önlemlerin alınmasının bir kez daha hatırlatılmasında fayda görüldüğü ifade edildi.

Açıklamada şöyle devam edildi:

"Diğer taraftan, riskleri gerektiği gibi değerlendirilmeden ve gerekli önlemler alınmadan iletilen “Piyasa” türündeki emirler piyasa dışı fiyatlardan işlemlere neden olabilmektedir. Söz konusu emir yönteminin kullanım ve piyasa dışı fiyatlardan işleme dönüşme oranları dikkate alınarak VİOP’ta işlem gören tüm sözleşmelerde “Piyasa” emir yönteminin kullanılmasının 01/03/2021 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde sonlandırılmasına karar verilmiştir. Piyasa emirleri gibi fiyatsız olarak sadece miktar belirtilerek girilen ve karşı taraftaki sadece en iyi fiyat kademesinde bekleyen emirlerle eşleşebilen, eşleşmeyen kısmın gerçekleşen son işlem fiyatım alarak limit fiyatlı emre dönüştüğü (“kalanı iptal et” emir süresi ile girildiği takdirde eşleşmeyen kısmın iptal edildiği) emir yöntemi olan “Piyasadan Limite” emir yöntemi ise kullanılmaya devam edilecektir. Ayrıca, belirli şartlarda kabul edilen telefonla emir iletiminde Piyasa üyesinin temsilcisinin kullanıcı kodu ve şifresi ile sisteme bağlanılması uygulamasının 08/02/2021 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde sonlandırılmasına karar verilmiştir."

 

 

Alış
Satış
Değişim 5.7999%
Son Değer 1614.77
En yüksek 1622.69
En düşük 1597.93
Haftalık Değişim 3.7796%
Aylık Değişim 3.7796%
Yıllık Değişim -1.2958%
Etiketler