Vergi sisteminde yeni bir çağ açılıyor

AK Parti tarafından hazırlanan, vergi sistemini basitleştirip yurtdaşın hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan tasarı yakında meclise sunulacak.

AK Parti'nin hazırlamış olduğu, vergi sistemini basitleştirip yurtdaşın hayatını kolaylaştıracak paketin yeni ayrıntıları ortaya çıktı. Pandemi ile beraber bir hayli popüler hale gelen karavan turizminin teşviki için vergi indirimi, web üzerinden ders vermek dahil çeşitli yollarla para kazananların yüzde 15 vergilendirilmesi gündemde.

Sabah'ta yayınlanan habere göre, AK Parti grubu ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığındaki heyet küçük esnafın vergi ödemesini düzenleyen ve yaklaşık 60 maddeden oluşan vergi paketi ile alakalı çalışmalarına hız verdi. Kısa süre içinde TBMM Başkanlığına sunulması planlanan pakette yer alan bazı düzenlemeler şöyle:

Vergi ödemelerinde bürokrasi sadeleştirilecek ve azaltılacak. Böylece yurtdaşın hayatı kolaylaştırılacak. Tüm mükellefleri kapsayacak şekilde 7/24 hizmet verebilen "Türkiye Dijital Vergi Dairesi" uygulaması hayata geçirilecek. Dijital Vergi Denetimi Sistemi geliştirilerek, vergi iade incelemeleri dahil olmak üzere inceleme süreleri kısaltılacak.

Bu sistem içinde devyet yazılımlar için özel sektörden hizmet alımı yapılacak. Hizmet alımı gerçekleştirilirken vergi mahremiyetinin korunmasına dönük önlemler alınacak. Mükellef ve mükellef ile alakalı kişilerin vergi mahremiyeti kapsamındaki bilgi ve belgelerinin açıklanması ya da kullanılması, söz konusu bilgisayar yazılımlarını bakanlık adına yapan şirket çalışanları açısından da vergi suçu sayılacak.

Pandemi ile beraber karavan turizminde önemli bir artış oldu. Karavan turizminin daha da yaygınlaştırılıp ülke ekonomisine katkı vermesi için düzenleme yapılacak. Karavana dönüştürülen araçların vergileri indirilecek. Üst model araçlara yüksek vergiler ödeniyor. Bunlara karavana dönüştürülürse vergiler de düşmüş olacak. Yerli üretim araçlardan karavana dönüştürülenlerin ayrıca desteklenmesi üstünde de duruluyor.

Youtuber'lar ilk sırada olmak üzere internet üstünde ders vererek veya başka yöntemlerle gelir elde eden herkes yüzde 15'lik vergi ödeyecek. Sadece Google senelik 2-3 milyar lira bu kişilere reklamlar için para ödüyor. Youtube ve diğer mecralar göz önüne alındığında rakamlar çok ciddi boyutlara ulaşıyor.

Yurtdışında yaşamakta olan vatandaşların vergi işlemlerinde kendine verilmesi gerekli olan belgelerin bakanlık bakanlık dolaşıp aylarca beklemesine gerek kalmayacak. Vergi daireleri bilgileri direk ilgili konsolosluğa gönderebilecek.


Şirketlerin sermaye yapısını güçlendirici ve öz kaynakla finansmanı teşvik edici düzenlemeler hayata geçirilecek. Bu kapsamda öz sermayesini arttıranlarda bazı vergi teşvikleri verilecek. Tam mükellefiyete tabi ve bilanço esasına göre defter tutan kollektif, adi komandit ve adi şirketler de dâhil olmak üzere ferdi işletme sahibi gelir vergisi mükellefleri ile kurumlar vergisi mükellefleri yeniden değerleme yapmasının yolu açılıyor. Yeniden yapılandırma paketleri kapsamında bir defaya mahsus olarak verilen bu hakkın paket ile beraber devamlı hale gelmesi planlanıyor.

 

 

 

Etiketler