Un fiyatları tarihi zirveye doğru!

Türk Lirası'ndaki değer kaybının temel gıda ürünlerine olumsuz yansımaları sürüyor. Maliyetlerdeki yükseliş sebebiyle unun fiyatı son beş ayda ikiye katlandı. "2022 daha zor geçebilir" uyarısı yapılıyor.

Son günlerde artan un fiyatlarına paralel ekmeğe zam yansıması olarak devam ediyor. Vatandaşlar ise mevcut fiyatlarla bile zorlandıklarını ifade ediyor.

Tarımsal girdilerin ithalata bağımlı olduğu Türkiye'de, kurlardaki artış temel gıda fiyatlarını olumsuz etkiliyor. Şeker ve ay çiçek yağının ardından bu kez de unun fiyatı katlanarak artmaya devam ediyor.

Un fiyatlarındaki hızlı yükseliş bugünlerde ekmeğe bir zam daha geleceğini gösteriyor.

Çuval fiyatı 300 lirayı geçti

DW Türkçe'ye konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) 12 No'lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, "Şu anda ekmeklik unlar 310-320 lira dolayında. Pasta, açma, poğaçada kullanılacak olan unlar 400 lira bandını aştı" diyor.

Un fiyatlarındaki artışın Temmuz ayından sonra yüzde 100'e ulaştığını dile getiren Demir, Temmuz ayında 150 tl'ye satılan 50 kilogramlık un çuvalının fiyatının beş ayda 300 lirayı geçtiğini ifade ediyor.

11 Kasım’da İstanbul’da ekmeğe yüzde 25 zam yapılmış ve 230 gram ekmeğin fiyatı 2.5 tl'ye çıkmıştı. Ancak fırıncılar yapılan zammın, artan maliyetler karşısında eridiğini belirtiyor.

"Ekmeğin 3 lira olması lazım"

Ekmeğe zam talep ettikleri dönemde unu 170 liradan aldıklarını aktaran Hasan Demir, "O zaman Ağustos ayındaydık. Şu anda 300 liranın üstünde temin etmeye başladık. 230 gram ekmeğin acilen en az 3 lira olması lazım. Fiyatlar artıyor, yılbaşından sonra asgari ücret zamları gelecek. Kiralar arttı, doğalgaza zam yapıldı. Faturalar daha yeni gelmeye başlıyor” diye konuşuyor.

Peki un fiyatlarındaki yükselişin sebebi ne?

Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı Hüseyin Demirtaş, artışın sebebinin kuraklığın beraberinde Türkiye'nin ithalata bağımlılıktan kaynaklı kronik problemleri olduğuna dikkat çekiyor.

Demirtaş, sezon başında ekmeklik buğday alım fiyatının ton başına 2250 lira, makarnalık buğday alım fiyatının ise 2450 lira olarak belirlendiğini hatırlatıyor.

 

 

 

Etiketler