Uluslararası Atom Enerjisi Başkanı, İran Dışişleri Bakanı Zarif ile görüştü

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Grossi, İran Dışişleri Bakanı Zarif ile görüştü.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Başkanı Rafael Grossi, İran’ın başkenti Tahran’da İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif  ile görüştü.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Başkanı Rafael Grossi, Tahran’da İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile bir araya  geldi. İran Dışişleri Bakanlığında gerçekleşen görüşmede, Tahran  yönetimi ile IAEA arasındaki ilişkilerin görüşüldüğü açıklandı.

İran’ın IAEA Daimi Temsilcisi Kasım Garibadabi ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Karşılıklı saygı çerçevesinde Grossi  ile görüşmeler olumlu geçti. Görüşmelere ilişkin akşam saatlerinde  bildiri yayımlanacak” ifadesini kullandı.

İran’ın Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’nın (NPT)  ek protokollerini uygulamayı sonlandırma kararı sonrası Grossi, dün akşam Tahran’a gelmişti. Grossi, İran temasları kapsamında İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi ile görüşmüştü.

Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüştü


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, ekonomi, ulaştırma, güvenlik ve diğer alanlarda Türkiye-İran iş birliğini  geliştirecek adımlar ve bölgesel gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye-İran ilişkilerinin  güçlendirilmesine dair iradeyi muhafaza ettiklerini kaydetti. Yeni ABD  yönetiminin İran’a yönelik tek taraflı yaptırımlardan vazgeçerek İran  halkının refahının önündeki haksız engelleri kaldırmasını temenni ettiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, son birkaç günde konuya ilişkin yapılan açıklamaların yeni bir fırsat penceresinin açılmasına  vesile olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm tarafların Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın yeniden işler hale getirilmesi noktasında buluşmasının en makul hareket tarzı olduğunu ve tüm zorluklara rağmen diyalog kapısının açık tutulmasının önemli olduğunun altını çizdi.

 

Etiketler