Ukrayna Vatandaşları için Banka Kartı Desteği Başlatıldı

Daha önce Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin'den 2,5 milyon dolarlık bir fon desteği alan kripto topluluğu destekli hayır girişimi, Ukraynalı kullanıcıların fonlara ve insani yardıma erişmesine izin verecek bir hayır amaçlı kripto banka kartı çıkardığını duyurdu.

Ukrayna Vatandaşları için Banka Kartı Desteği Başlatıldı

Cryptonews.com ile paylaşılan basın bültenlerinde, yardım kuruluşu Unchain Fund , Unchain Help Card adını verdiği şeyi piyasaya sürdüğünü söyledi. Kuruluş, “yardım alan insanlar için sıradan bir sanal MasterCard gibi görünecek” olmasına rağmen, kartın “girişime bağışlanan fonları doğrudan savaştan etkilenen Ukraynalı annelere dağıtacak sanal bir banka kartı” olduğunu açıkladı.

Kuruluş, kart için "12.000'den fazla başvuru" aldıktan sonra binlerce kart çıkarmak için fon toplamayı ummasına rağmen, halihazırda 2.000 kartın çıkarıldığını da sözlerine ekledi.

Unex Bank tarafından ortak olarak çıkarılmakta olan kart, hem mağazalarda yapılan ödemeler hem de nakit para çekme işlemleri için kullanılabilir ve “uygun bireylere” haftada kişi başı 27 ABD dolarının biraz üzerinde “ödenek verilir.”

Yardım kuruluşu, yeni doğan bebeğe sahip bekar anneler durumunda maddi yardıma öncelik verileceğini, “6 yaşından küçük en az bir çocuğu olan ve yoğun çatışmaların yaşandığı bölgelerde yaşayan Ukraynalı kadınlar” için de hızlı takip yapılacağını kaydetti.

Ukrayna Vatandaşları için Banka Kartı Desteği Başlatıldı - Resim : 1

Sanal kart Google Pay, Apple Pay ve Unex Bank uygulaması aracılığıyla kullanılabilir. Hayır kurumu, "Tek şahıs, otomatik şekilde yapılan transfer işlemleri ile dört adet yardım desteği alacak" diye belirtti.

Bazı kimlik kontrolleri de uygulandı ve devlet tarafından işletilen bir kimlik platformundan yararlanıldı. Body açıkladı;

"Başvuru sahiplerinden Unchain'in sohbet robotu aracılığıyla basit bir doğrulama sürecinden geçmeleri veya Ukrayna e-devlet sistemi Diia'dan alınan geçici kimliklerini ya da kimlik kanıtlarını ve vergi kodlarını ve ayrıca çocuklarının doğum belgelerini sağlamaları istenecek."

Kendisine küresel kripto yerel bağış toplama kampanyası adını veren kuruluş, 25 Şubat'ta başlatıldı ve 10,2 milyon ABD doları değerinde kripto bağışı topladığını söyledi. Kuruluş, şimdiye kadar bu miktarın 4,3 milyon ABD dolarına kadar dağıtıldığını söylüyor.

Buterin'in fona yaptığı katkı
 Ukrayna hükümetinin savunma fonuna 2,5 milyon dolarlık katkıya ek olarak, bir hükümet bakan yardımcısı tarafından kutlandı.

Aynı bakan yardımcısı Oleksandr Bornyakov, Cryptonews.com'a hükümetin fonu, Ukrayna için Yardım hakkında da bilgi verdi.

Ukrayna Vatandaşları için Banka Kartı Desteği Başlatıldı - Resim : 2

Unchain Fund'ın kurucu ortağı ve aynı zamanda Weld Money kart girişiminin kurucu ortağı Alexey Meretskiy şunları söyledi;

“Bu, Vitalik Buterin yardım desteğine ihtiyacı var ve Unchain Fund, yerinden edilmiş onbinlerce Ukraynalıya destek vermek için çabalarken büyük bir beğeni alıyor. Buterin'in desteği ve ETH 750 bağışı için inanılmaz derecede minnettarız.”

Kuruluş, Ethereum, Solana (SOL) ve Binance Akıllı Zincir dahil olmak üzere 14 blok zinciri protokolünde bağışları etkinleştirdiğini söylüyor.

Ayrıca, “silah satın almak için fon biriktirmediğini ve yönlendirmediğini” iddia ederek kendisini diğer kripto fonlarından ayırıyor.

Bunun yerine, fonların yemeye hazır gıda, kuru erzak, ilaç, giysi ile kurşun geçirmez yelek, kask, telsiz ve yakıt gibi ekipmanların satın alınmasını finanse etmek için kullanıldığını iddia ediyor.

Etiketler
Yorumlar