Türkiye’ye dev bir yatırıma imza atıyor! Yatırım için harcanan para 6 milyar lirayı buldu

Türkiye dev bir yatırıma imza atarak, ülkede bomba etkisi yarattı! Yatırım için toplamda 6 milyar dolar harcandı. Bakan Varank, bu projenin Türkiye’yi değiştireceğini dile getiriyor.

Türkiye’ye dev bir yatırıma imza atıyor! Yatırım için harcanan para 6 milyar lirayı buldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank, Çorum ilinin Sungurlu ilçesinde kurulacak olan barut, kapsül ve fişek üretim tesislerinin ülkemizde tek seferde temeli atılmış olan en büyük savunma sanayisi yatırımı  olduğunu dile getirerek, 'Barut, barutun ham maddesi olan nitroselüloz ve nitrogliserin, kapsül ile fişek fabrikalarından oluşacak olan tesislerimiz toplamda 6 milyar liralık yatırım tutarına sahip.' ifadelerini aktardı.
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank, Çorum ilinin Sungurlu ilçesinde kurulacak olan barut, kapsül ve fişek üretim tesislerinin ülkemizde tek seferde temeli atılmış olan en büyük savunma sanayisi yatırımı olduğunu dile getirerek "Burada tüm fabrikalar tamamlandığı zaman 2 bin 500 hemşehrimiz istihdam edilecek." sözlerini dile getirdi.
Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) AŞ koordinatörlüğü kapsamında Çorum Sungurlu OSB'de kurulacak olan alanda, Nitroselüloz, Nitrogliserin ve Fişek Üretim Tesisi ve Kapsül Üretim Tesisi, Küresel Barut Üretim Tesisleri bulunacak.

Türkiye’ye dev bir yatırıma imza atıyor! Yatırım için harcanan para 6 milyar lirayı buldu

Toplam 6 milyar liralık dev yatırım sağlandı

Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın telekonferans yöntemi ile katılmış olduğu açılış töreninde konuşma gerçekleştiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank, savunma sanayisi kapsamında hizmet verecek olan 5 fabrikanın temelini attıklarını dile getirdi. Bunun yanı sıra Bakan Mustafa Varank, bunlardan biri olan Sungurlu ilçesinde kurulacak olan fişek, barut ve kapsül üretim tesisinin toplam 6 milyar liralık yatırım tutarına sahip olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin en büyük yatırımlarından birisi olacak

Tesislerin tüm ülkeye hayırlı olmasını dileyen Bakan Mustafa Varank, konuşmasında şunları dile getirdi: "Barut, barutun ham maddesi olan nitroselüloz ve nitrogliserin, kapsül ile fişek fabrikalarından oluşacak olan tesislerimiz toplam 6 milyar liralık yatırım tutarına sahip. Ülkemizde tek seferde temeli atılmış olan en büyük savunma sanayisi yatırımı. Burada tüm fabrikalar tamamlandığı zaman toplam 2 bin 500 hemşehrimiz için istihdam kapısı açılacak. Bu kalemler doğrultusunda Türkiye'nin ithalatı toplam 200 milyon avro, bu 200 milyon avro da vatanımıza, ülkemizde kalmış olacak."


Gerçekleştirilen törene, Milli Savunma Bakan Yardımcısı olan Muhsin Dere, MKE AŞ Genel Müdürü olan Yasin Akdere ve yatırımcı firmaların temsilcileri katılım sağladı.

Etiketler