Türkiye'nin teknoloji ateşi Teknofest nefes kesmeye geliyor

Havacılık, uzay ve teknoloji festivali Teknofest'in bu yıl ki durağı neresi? Meraklısının yakından takip ettiği ve binlerce kişiye ev sahipliği yapan Teknofest, hangi tarihler aralığında gerçekleştirilecek? Teknofest'i ziyaret etmek isteyenler ne yapmalı?

Türkiye'nin teknoloji ateşi Teknofest nefes kesmeye geliyor

Havacılık, uzay ve teknoloji festivali Teknofest, her yıl binlerce teknoloji meraklısına oldukça ilginç deneyimler sunuyor. Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu ve teknoloji sektöründe gelişen bir Türkiye için yapılan Teknofest, meraklılarına 5 yıldır ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Festivale ilginin uluslararası olmasıyla birlikte Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde Türkiye’nin milli teknoloji ekosisteminde önemli rol oynayan bakanlıkların, başkanlıkların, kamu ve özel sektör kuruluşlarının, akademik kurumların da yer aldığı kurumlarla birlikte gerçekleştirilecek. 

Havacılık, uzay ve teknoloji festivali Teknofest, dünyaca ünlü isimler konuk olurken, altı gün boyunca dolu dolu teknoloji, bilim, havacılık-uçuş gösterileri, sergiler, atölyeler, ödül törenleri, sahne gösterileri ve çeşit çeşit etkinlikle gündemde olacak. Bununla beraber festival, ziyaretçisini hoş deneyimler ve öğretici bilgiler sunacak.

teknofest samsun

2022 Teknofest nerde ne zaman yapılacak?

5 yıldır meraklısına ev sahipliği yapan Teknofest, bu yıl 30 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihleri arasında Samsun Çarşamba Havalimanı’nda ziyaretçilerini karşılayacak. 

Festivalde yerli üretimlerden olan Milli Kanatlar’ın gösteri uçuşları, Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), Bayraktar TB2, Hürkuş, Atak Helikopteri, Gökbey Helikopteri, Aksungur ve Türk Silahlı Kuvvetlerine ait F-16 uçakları ile Solo Türk ve Türk Yıldızlarının akrobasi uçuşları heyecanı doruklara taşırken, nefesleri kesen bir gösteri ortaya koyacak.

teknofest

Teknoloji Yarışmaları büyük ilgi gördü

Bu yıl düzenlenen Teknoloji Yarışları tam tamına 99 farklı kategoride düzenlendi. Yarışmalara Türkiye'nin her ilinden ve 107 ülkeden 150 bin üzerinde takım, 600 binin üzerinde katılımcı başvurudu. Bununla beraber festivalin ön elemesini geçen takımlara 22 milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği sağlandı. Öte yandan yarışmaya hak kazanan ve dereceye giren takımlara 7 milyon TL'nin üzerinde ödül verilecek.

teknofest

Teknofest’i ziyaret etmek isteyenler nasıl bir yol izlemeli?

Milyonlarca kişinin yakından takip ettiği ve hoş vakit geçirmek için katıldığı Teknofest'i ziyaret etmek isteyenler www.teknofest.org adresinden çevrimiçi kayıt oluşturabilir. Bununla beraber 7 yaşın altındaki ziyaretçiler için kayıt zorunluluğu bulunmamakta.

Türkiye'nin teknoloji ateşi Teknofest nefes kesmeye geliyor - Resim : 4

Refik Anadol'dan heyecan uyandıran uzay serisi

Çağdaş sanatın ünlü isimlerinden biri olan Refik Anadol'un 2021 yılında hayata geçirdiği, uzayla ilgili veri kümelerine ışık tutarak yeni bir kavramsal çerçeve sunan “Makine Hatıraları: Uzay” sergisi binlerce meraklısına Teknofest kapsamında ev sahipliği yapacak.

Bunun yanında “Makine Hatıraları: Uzay” sergisi, iki bölümden oluşuyor ve ilki  “Hatıralar” olarak ziyaretçi ağırlayacak. İkinci bölüm, “Düşler”, üç boyutlu veri heykelleri ve 15 dakikalık, mekanla bütünleşik bir yapay zeka sineması enstalasyonundan oluşuyor. Son olarak ^D baskı teknikleriyle oluşan veri heykelleri Hubble, ISS ve Mars teleskoplarının görsel hatıralarından esinlenen sentetik manzaraları temsil ediyor.

Ezgi Yılmaz/BirBorsa.com

Etiketler