Türkiye'de nüfusun yüzde 70’i sosyal medyada

Dijital 2021 raporunda Türkiye'de günde ortalama 8 saatini online, 3 saatini sosyal medyada vakit geçirerek harcıyor.

We Are Social’ın Hootsuite ile hazırladığı “We Are Social Digital 2021” raporu yayımlandı. Rapor dijital, mobil, sosyal medya, e-ticaret ve internet gibi konularda küresel ve ülke bazlı analizleri içeriyor.

Ülkemizi ilgilendiren “Digital 2021 Turkey” raporuna göre, Türkiye’de kullanıcı bazında günde ortalama 8 saat internete bağlı kalınıyor. İnternete yüzde 70 oranında mobil cihazlardan bağlanıyoruz. Türkiye’de internet kullanıcılarınınyüzde 97’sinde akıllı telefon bulunuyor.

Nüfusun yüzde 70’i sosyal medyada

Türkiye’de internet kullanıcı sayısının yüzde 6 yükseldiğini gösteren rapora göre, sosyal medya kullanıcı sayısı yüzde 11 arttı. Sosyal medya kullanıcı sayısı Ocak 2021 itibarıyla toplam nüfusumuzun yüzde 70,8'ine eşit hale geldi. Türkiye’de en çok kullanılan sosyal  medya platformları sırasıyla yüzde 94,5 ile YouTube, yüzde 89,5 ile Instagram ve yüzde 87,5 ile WhatsApp. En çok indirilen uygulamalar sıralamasında ise ipi TikTok göğüslüyor.

Sosyal medyanın tüketiciyi etkileme oranı yüzde 41

Raporu değerlendiren EG Bilişim Teknolojileri CEO'su Gökhan Bülbül, “Digital 2021 Turkey raporuna göre, sosyal medya reklamlarının satın alma kararını etkileme oranı yüzde 41.Tüketicilerin yüzde 54’ü  alacağı ürün hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için ilgili  markanın sosyal medya kanallarını ziyaret ediyor. Dijital pazarlamayı  kullanmayan şirketlerin küçülmeye mahkum oldukları kabul etmemiz  gereken acı bir gerçek. Dijital pazarlamanın gücünden faydalanan  şirketler yeni müşteri kazanma, hedef kitleye ulaşma, karlılık ve  büyüme avantajlarından yararlanıyor.” açıklamasında bulundu.

Etiketler