Türkiye'de kripto varlıkların ödemelerde kullanılmasına yasak geldi!

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre, Türkiye'de ödemelerde kripto varlık kullanılamayacak.

Gece saatlerinde Resmi Gazete'de yayımlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yönetmeliğine göre kripto varlıklar ödemelerde doğrudan ve dolaylı olarak kullanılamayacak. Yayımlanan yönetmeliğin 30 Nisan 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği açıklandı.
Bu yönetmelikle Türkiye'de kripto varlıkların ödemelerde kullanılmasına yasak geldi.

Yayımlanan yönetmeliğin içeriğinde şu ifadeler kullanıldı:

Bu Yönetmeliğin uygulanmasında kripto varlık, dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade eder.

Kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz.

Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamaz.

Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremez, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamaz.

Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemez.

30 Nisan 2021 tarihinden itibaren uygulanacak yönetmeliğin Türk kripto borsası ile ilgilenen kullanıcılara etkisini ilerleyen aylarda birlikte göreceğiz.Anlık olarak kripto borsalarına yatırım ve çekim işlemlerinde bir problem bulunmuyor.İlerleyen aylarda kripto kullanıcılarının banka hesaplarına yatırım ve çekim işlemlerinden vergi alınması ise gündemde.

Etiketler