Türkiye Varlık Fonundan 250 Milyon Dolarlık Yatırım

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Arda Ermut, Türkiye'de teknoloji alanında yatırım boşluğunu dolduracak şekilde yatırımlar yapılması için teknoloji fonu kurulması için onayı yönetim kurulundan aldıklarını dile getirdi.

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Arda Ermut, Teknoloji alanındaki yatırım boşluğunu doldurmak adına TVF yönetimi tarafından onay alındığını ve teknoloji fonu için 250 milyon dolar ayırıldığını açıkladı. “Katma kıymetli, yeni ekonominin önde gelen alanlarında ülkemizdeki ekosistemdeki boşluğu dolduracak yatırımlar hedefliyoruz” dedi.

Türkiye Varlık Fonu bütçe görüşmeleri başlamasının ardından geçmiş dönemlerle kıyaslamalarının yapıldığı ve Türkiye Varlık Fonunun harcamaları ve yatırım dönütlerinin rakamları konuşulduğu toplantıda TVF'nin kârlılık oranlarının artış göstermesinden bahseden Ermut, TVF'ye devir teslimi tamamlanmış Türkşeker firmasının da operasyonel faaliyetlerinin daha iyiye gideceğini kısa-orta ve uzun vadede planlamaların hazır olduğundan bahsetti. 

Bu çalışmalarla birlikte uluslararası alanda danışmanlık hizmeti veren danışmanlarla da çalışma sürecinin devam ettiğini dile getiren Ermut, Türkiye için Türkşeker'in faydalı olacağını söyledi.

Türk Telekom Değer Kaybetmemeli!

Ermut, TTKOM ile ilgili olarak 2026 yılında imtiyaz protokolünün biteceğini hatırlattı ve TTKOM altyapısının tamamen devlet kanallarına geri döneceğini bildirdi. TTKOM ile ilgili sorulara ise yanıt veren Ermut, Türk Telekom'un alt yapı konusunda konumundan kaynaklı bir hakimiyet söz konusu var, bu hakimiyetin yarattığı avantajların olduğu gibi ciddi dezavantajlarda içerdiğini hatırlatan Ermut, her operatörün kendi alt yapısını oluşturmasına ise karşı... Nedeni ise her operatörün kendi alt yapısını kullanmasının büyük bir israf olarak değerlendirmesi.

Varlık Fonu çatısı altında veya herhangi biçimde kamu kurumunun bir ayrıcalığı olmadığını ve TVF'nin herkese eşit şekilde hizmet sağlama fırsatı tanımasının israfın önüne geçmesini hedeflediklerini söylen Ermut, hizmet sağlayıcıların haricinde TTKOM hakkında görüş de bildirdi. Türk Telekom değerlerinin korunmasının kritik olduğunu söylendi. Bu koruma kararı da tek başına TVF'nin elinde olan bir durum olmadığını sözlerinin arasına ekleyen Ermut, 3 büyük banka ve temel hissedarlar olmanın yanı sıra 32 bankadan alınmış krediler var. Türk Telekom için önünde birçok engel var 2026 yılında bu engellerin kalkacağını tekrar hatırlatan Ermut, TTKOM'un geleceğinden ümitli olduğunu dile getirdi.

TTKOM hisse payları

 

Etiketler