TOKİ son taksit ne kadar olacak? 20 yıl sonra TOKİ ödemesi kaç TL olacak?

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olarak karşımıza çıkan TOKİ ile ilgili araştırmalar merak ediyor. TOKİ son taksit ne kadar olacak? 20 yıl sonra TOKİ ödemesi kaç TL olacak?

TOKİ son taksit ne kadar olacak?

TOKİ sosyal konut projesi kapsamında 2+1 ve 3+1 daireler sunulmaktadır. Bu daireler 240 ay vade ile ve 0 faiz oranıyla sunulmaktadır. Yapılan son açıklama kapsamında yılda 2 kez zamlanacağı düşünülen Memur Maaş Artış Oranı baz alınarak taksitler güncellenecek. Başvurular Ekim ayına kadar devam edecek olmakla beraber başvuru yapan kişiler sosyal konut taksit ödemeleri ne zaman başlayacak diye araştırma yapmaktadır. Özellikle son yapılan araştırma ise TOKİ son taksit ne kadar olacak? Şeklinde olmaktadır. İşte, detaylar…

TOKİ son taksit ne kadar?

TOKİ son taksit ne kadar? Sorusu TOKİ başvurusu yapan kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. TOKİ son taksit ödemesi henüz belli değil. Bildiğiniz gibi TOKİ kalan borç üzerinden her yılın Ocak ve Temmuz aylarında yılda iki kez zamlanacak. Yani Memur maaş artış oranına göre zamlanacaktır. Sözleşme yapıldığı andan itibaren taksit ödemeleri başlayacak olmakla beraber son taksit sözleşmeden sonra belli olacak.

TOKİ son taksit ne kadar

20 yıl sonra TOKİ ödemesi kaç TL olacak?

TOKİ ödemeleri toplam 240 ay vade ile sunulacak. Yani ev alan kişiler 20 yıl taksit ödeyecek. 2+1 konutlarda 2758 TL ödeme yapılmaktadır. Memur maaş artış oranına göre zamlanacak olan TOKİ ödemeleri her yıl farklılık gösterecek.

Örneğin her yıl Memur maaş artış oranına göre zammı %10 oranında düşünürsek 2+1 daire alan kişiler toplamda 1 milyon 548 bin TL ödeme yaparak 2+1 ev sahibi olacak. Şayet her yıl %10 oranında zam geldiğini düşünürsek TOKİ son taksit ödemesi 13.737 TL olacak.