TOKİ alacaklar dikkat! Ev tesliminde 72 bin TL para ödeyeceksiniz!

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olarak karşımıza çıkan TOKİ’de dikkat çeken bir ödeme ayrıntısı ortaya çıktı.

TOKİ alacaklar dikkat! Ev tesliminde 72 bin TL para ödeyeceksiniz!

TOKİ sosyal konut projesi kısa süre içerisinde popüler olmayı ve milyonlarca başvuru almayı başardı. Sosyal konutu satın alacak olan kişilere uyarı niteliğinde olan KDV ödemesi dikkatlerden kaçmadı. İşte, detaylar…

TOKİ vasıtasıyla başlatılan sosyal konut projesi Türkiye genelinde rağbet görmeye devam ediyor. 3 milyon kişinin başvuru yaptığı TOKİ ile ilgili yeni bir iddia gündeme geldi. Gelen iddiaya göre ev tesliminde KDV ödemesi yapılacağı gündeme geldi.

Anahtar tesliminde 72 Bin TL KDV ödeyebilirsiniz!

Bugün ortaya atılan bir iddia TOKİ başvurusu yapan kişileri şaşırtmaya yetti. Karar Gazetesi yazarı Uğur Emek bugün yayınladığı yazısında KDV ayrıntısından bahsetti. Ev satışında anahtar teslimi yapılırken peşin olarak KDV ödendiğini belirtir nitelikte açıklama yapan Uğur Emek’in sözleri gündeme bomba gibi düştü. Uğur Emek tarafından:

“Sosyal konutların anahtarları teslim edilirken hak sahipleri bir de KDV ödemesi yapacaklar. 1 Nisan 2022 tarihine kadar bu KDV oranı yüzde 1 olarak alınıyordu. Bu tarihten sonra bu oran yüzde 8’e çıkarıldı. Çünkü kamu finansmanı zor durumdaydı. Bu da 2+1 evler için 55.120 TL, 3+1 evler için 72 Bin TL KDV ödemesinin yapılması anlamına geliyor. Üstelik bu KDV’yi yıllara yayamayacaksınız ve 2 yıl sonra anahtar tesliminde peşin olarak ödeyeceksiniz.” denildi

TOKİ ev fiyatları

TOKİ ev fiyatları ne kadar?

TOKİ ev fiyatları 2+1 ve 3+1 evlere göre değişiklik gösteriyor. TOKİ’den ev alacak kişiler bu evlere ne kadar ödeyeceklerini merak içerisinde araştırıyor. Bu kapsamda 2+1 ev fiyatları 608 bin TL ile 770 bin TL arasında farklılık gösterirken 2+1 evlerin fiyatı ortalama 689 bin TL olarak karşımıza çıkıyor. 3+1 evler ise 850 bin TL ile 950 bin TL arasında farklılık gösterirken ortalama 900 bin TL olarak karşımıza çıkıyor. 2+1 evler için 68.900 TL peşinat ödemesi yapılırken, 3+1 evlerde toplam 90 bin TL peşinat verilmesi gerekecek.