Ticaret Bakanlığı: O ürünler indirimli satılsın

Ticaret Bakanlığı, son tüketim tarihi yaklaşan ürünler ile ilgili bir kılavuz yayımladı. İnsanların son kullanma tarihi yaklaşan ürünlere çekinceli yaklaşımı nedeniyle bu ürünlerde indirime gidilmesi tavsiye edildi.

Ticaret Bakanlığı, son kullanma tarihi yaklaşan ürünlerle ilgili öneride bulundu. İnsanların satın almaktan çekindiği ürünlerle ilgili bir kılavuz kaleme alan bakanlık, son kullanma tarihi yaklaşan ürünlerin indirimli satılması tavsiyesinde bulundu. Ayrıca indirim dönemlerinde satın alınmayan ve tüketiminde sorun bulunmayan ürünlerin ise ihtiyaç sahibi vatandaşlara ücretsiz verilebileceği açıklandı.

İnsanlar’ın genellikle almaya çekindiği son kullanma tarihi yaklaşan gıda ürünleriyle ilgili yeni bir adım atıldı. Ticaret Bakanlığınca hazırlanan “Gıda Satış Noktalarında Gıda İsrafı ile Mücadele Kılavuzu’nda, son kullanma tarihi yaklaşmış ürünlerin indirimli satılması tavsiyesinde bulunuldu.

Herkesi ilgilendiren haberin detayları...

Kılavuzda, "Müşterilerce satın alınması konusunda çekince uyandıran" meyve ve sebzelere reyon indirimi uygulanabileceği ifadesi yer aldı. Kılavuzda ayrıca, indirim ile satın alınamayan ürünlerin ihtiyaç sahibi insanlara ücretsiz verilebileceği de belirtildi.

“Dinamik Fiyatlandırma” Tavsiyesi

Gıda satışını hızlandırmanın marketlerde uygulanan ilk strateji olduğu vurgulanan kılavuzda, "Gıda israfını önleme konusunda etkili ve gıda satış mağazaları tarafınca tercih edilen stratejilerden bir diğeri ise reyon indirimleridir. Son kullanım tarihine az kalmış ambalajlı gıdalarda, müşteri tarafından satın alım konusunda çekince uyandıran meyve ve sebze ürünlerinde uygulanan reyon indirimleri de, gıdanın israf olmadan tüketiciyle buluşmasını sağlamaktadır" ifadeleri yer aldı. Kılavuzda, "Halen tüketilebilir nitelikte olan son kullanma tarihi yaklaşmış ürünlerin indirimli fiyatlar ile satın alınmasını sağlayın. Kısa raf ömrü olan ürünlerin satışlarını artırmak için bu ürünlere de dinamik fiyatlandırma stratejileri uygulayın" tavsiyesinde bulunuldu.

İhtiyaç Sahiplerine Destek    

İndirim ile satın alınmayan, yenilebilir durumda olan, tüketime uygun ürünleri ihtiyaç sahibi insanların ücretsiz olarak temin edebileceği vurgulanan kılavuzda, "Marketlerin ücretsiz olarak bağışladıkları ürünler için ekstra hacimli dolapları ve alanları olup, ihtiyaç sahipleri gıdanın teminatını buradan gerçekleştirebilir ya da dernek ve vakıf aracılığı ile gıda bağışı gerçekleşerek israf önlenmiş olur" cümlesi yer aldı.

İnsan sağlığı açısından tüketilmesinde zarar olan gıdaların ise çiftliklerde ya da barınaklarda hayvan yemi olarak kullanılabileceği ifade edilen kılavuzda, "Son tüketim tarihi geçen, soğuk zinciri kırılan, tüketimi hayvan sağlığına zararlı olan hiçbir besin, hayvan yemi oluşumuna dâhil edilemez" denildi. Bahsedilen ürünlerin de biyodizel yakıt olarak kullanılabileceğinin altı çizildi.