Tesla, ABD'deki genel merkezini Teksas'a taşıyor

Tesla'nın kurucusu Elon Musk, şirketin genel merkezini Kaliforniya'dan Teksas'a taşıyacaklarını açıkladı.

ABD'de elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın kurucusu Elon Musk, şirketin genel merkezini Kaliforniya'dan Teksas'a taşıyacaklarını açıkladı.

Tesla'nın hissedarlarıyla yapılan toplantıda alınan kararı açıklayan Musk, Kaliforniya'daki üretim koşullarının zorluğu sebebiyle, maliyet anlamında çok daha cazip Austin kentine taşınacaklarını bildirdi.

Kaliforniya yönetimiyle bir süredir sorun yaşadığı bilinen Musk, ''Körfez Bölgesi'nde büyüme kapasitemizin sınırı var.'' diyerek eyaletteki yüksek konut fiyatlarıyla vergi oranlarının üretim ve çalışanların maliyetlerini artırdığını kaydetti.

Tesla, son aylarda Charles Schwab ve Hewlett Packard Enterpirse gibi Teksas'a taşındıklarını açıklayan Kaliforniya şirketleri arasında yer alıyor.

Elon Musk, koronavirüs kısıtlamalarının en sıkı uygulandığı eyaletlerden biri olan Kaliforniya yönetimini bu konudaki katı tutumu sebebiyle eleştirmiş, Tesla'nın fabrikasındaki üretimi durdurma noktasına getiren Kovid-19 uygulamalarını faşistçe bulduğunu söylemişti.

Musk, Tesla'nın Cybertruck üretimi yapacak fabrikasını bir yılı aşkın süre önce hem salgın uygulamalarının daha esnek hem de üretim maliyetinin çok daha düşük olduğu Teksas'a taşımıştı.

Elon Musk, 2020 yılının aralık ayında SpaceX şirketinin fırlatma rampasının da bulunduğu Teksas'a taşındığını açıklamıştı.

Etiketler