Temettü verimi yüksek hisseler hangileri?

Temettü verimi yüksek hisseler hangileri? Borsada düzenli temettü ödeyen ve temettü verimi her yıl artan şirket hisselerine yatırım yapanlar uzun vade de temettü emekliliğine göz kırpıyor.Kârını artıran şirkete yatırım yapanlar hem düzenli dağıtılan kâr payını alıyor hemde lot sayısını arttırıyor.

 Temettü verimi nedir?

Temettü veya diğer adıyla kâr payı; bir şirketin elde ettiği dönemlik kârdan nakit ya da hisse senedi olarak şirket ortaklarına pay vermesidir. Temettü oranı, toplam dağıtılan temettü miktarının, şirket sermayesine oranıdır. Temettü verimi ise hisse başı ödenen temettünün, ödeme öncesinde hissenin son fiyatına oranıdır.


Temettü verimi yüksek hisseler hangileri? Borsada düzenli temettü ödeyen ve temettü verimi her yıl artan şirket hisselerine yatırım yapanlar uzun vade de temettü emekliliğine göz kırpıyor.Kârını artıran şirkete yatırım yapanlar hem düzenli dağıtılan kâr payını alıyor hemde lot sayısını arttırıyor bu şekilde ortalama 5 - 10 yıl içinde temettü aldığı her para ile hissei almayı devam ederse hissenin kendisine maaliyetini sıfıra indirebiliyor.

Şimdi ise 2021 'de en çok temettü veren 5 hisse ve ne kadar yüzde ile temettü verdiğine bakalım;

VESTL 2021 yıl içinde pay başı 5,98 TL ödedi
EREGL 2021 yıl içinde pay başı 1,57 TL ödedi
AKGRT 2021 yıl içinde pay başı 0,85 TL ödedi
ISDMR 2021 yıl içinde pay başı 1,08 TL ödedi
DOAS 2021 yıl içinde pay başı 2,31 TL ödedi 


 2021 Yılının ilk çeyreğinin sonlarına geldiğimiz bu haftada temettü verimliliği en yüksek ve verilmiş en yüksek temettüleri inceledik.

Etiketler