Telefon alacak ve satacak kişilere uyarı: 1 Kasım tarihine dikkat!

Alınan bir karar tüm telefon sahiplerini ilgilendiriyor. 1 Kasım tarihine dikkat çekildi. Telefon alacak ve satacak kişiler dikkat!

Telefon alacak ve satacak kişilere uyarı: 1 Kasım tarihine dikkat!

Ticaret Bakanlığı tarafından yeni bir harekete geçildi. Telefon alacak ve satacak kişilere uyarı niteliğinde bir açıklama geldi. Son zamanlarda cep telefonlarına gelen %100’lük vergi oranı ve taksitlerin sınırlandırılmasıyla beraber yurt dışından getirilerek IMEI atılan telefon sayısı çok fazla oldu. Özellikle hemen her dönemin popüler telefonu iPhone çok rağbet gördü. Kuzey Kıbrıs ve Gürcistan gibi ülkelerde iPhone turizmi oluşmakla beraber sırf telefon almak için o ülkelere gidilmeye başlandı. Konuyla alakalı Ticaret Bakanlığı harekete geçti. 1 Kasım tarihinde başlayacak olan uygulama herkesin ilgisini çekti.

1 Kasım tarihinde başlıyor! 

Yurt dışı telefon

Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Kısa süre önce alınan bir kararla yurt dışı telefonlara IMEI atılma sınırı getirilmişti. Alınan son kararla 1 Kasım tarihinde uygulanacak olan yeni düzenlemeyle yurt dışına giden kişilerin üç yıl süre zarfında getirdikleri cep telefonu sayısı dikkate alınarak 3 yılda birden fazla telefon getirmesinin önüne geçilecek. Bakanlık tarafından yapılan son açıklama sonucu yurt dışından telefon getiren yolcular bir cep telefonunu gümrük vergilerinden muaf halde getirebilmekle beraber sadece 3 yılda bir telefon getirebilecek. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada:

“Söz konusu uygulama dahilinde, yolcu beraberi cep telefonu muafiyet limitinin (üç takvim yılında 1 adet) teknik takibini mümkün kılmak için, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü koordinesinde önemli bir düzenleme hayata geçiriliyor. Ticaret Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde yürütülen teknik çalışma kapsamında, yolcuların üç yıllık süre zarfında getirdikleri cep telefonu sayısı takip edilecek ve yolcuların muafiyet haklarının ötesinde 3 yılda birden fazla telefon getirmesi önlenecek” denildi.