Tarım ürünlerine yapılan zam son 15 yılın rekorunu kırdı!

Birçok alanda yapılan artışlardan sonra tarım ğrğnleride büyük oranda zamlandı. Artış ile ilgili bilgilere yazımızda erişebilirsiniz.

Çiftçiye yapılan enflasyon oranı son 15 yılın rekorunu kırdı!

TÜİK aralık 2021 dönemine ait olan Tarım Ürünleri ve üretici fiyat endeksini açıkladı. Bu açıklamaya göre , çiftçinin üreterek satışını yaptığı ürünleri ilk el satış aralığı ile zaman içinde meydana gelen fiyat aralığında bir hesaplama yapıldı. Bu hesaba göre de Tarım ÜFE’de 2021 yılının aralık ayının bir önceki aya göre %12.51 oranında bir artış yaşandığını düşünülüyor. Bunumla birlikte 2020 yılının aralık ayına göre de %36,39 oranında bir artış yaşanmıştır. Yaşanan bu artış oranı birçok çiftçiyi zora sokarak birçok borç yapmasına neden olmuştur. Sadece çiftçilerin alanlarına değil gıda alanında çok fazla artış zam yapılmıştır. Yapılan bu zam oranları genelde et ve balık ürünlerine yapılıp vatandaşların bu gıdalara erişimini bir hayli zorlaştırmıştır. Her ne kadar 2022 yılının başında %52.37 oranında bir asgari ücret zammı yapılsa da gıda ve birçok farklı yaşam alanına yapılan zam oranı vatandaşı bir hayli zora sokmuştur.

Lifli bitkilerde çok yüksek zam yapıldı!

Lifli bitkilere yapılan zam oranı ise bir hayli yüksek olup ulaşımını bir hayli zorlaştırmıştır. Yılın artışının en az olduğu turunçgiller %2.43 oranında zam almıştır. Bununla birlikte en yüksek zamma sahip olan çeltik ise %20.32 oranı ile listenin ilk sırasında yer almıştır. Bu unla birlikte pirinç hariç tahıl ve baklagiller %67.33 oranında bir artış yaşamıştır. Bunlara ek olarak lifli bitkiler %123,44 zam oranı ile listenin ilk sırasında ve ulaşımı oldukça zor olan bir tarım ürünü haline gelmiştir. Yağlı tohumlar, kümes hayvanları ve yumurtalara ise %49.31 oranında bir artış yaşayıp listede yüksek sıralarda yerini almıştır. Tarım ürünlerinde yaşanan bu artış oranları zaten et tüketemeyen vatandaşı bir hayli zor bir duruma sokmuştur.