State Street kripto para departmanı kuruyor

Tüm dünyadaki şubeleri ile birlikte toplamda 40 trilyonluk varlık saklama hizmeti sunan Amerika merkezli finansal hizmetler ve saklama bankası State Street, özel bir kripto para departmanı kuracağını açıkladı.

1792 senesinde kurulmuş olan ve Amerika’nin hala hizmet sunan en eski kurumlarından olan State Street, kripto paralara özel departman kurma plânının olduğunu belirten bir basın açıklaması yayımladı.

Banka bu yeni oluşturacağı birimle birlikte mevcut GlobalLink havale platformunda, merkez bankası dijital paraları, kripto para, blokzincir ve tokenizasyonun da olduğu bir dijital işlem merkezine dönüştürecek. Şirketin burada bulunan amacı ise, dnya genelindeki müşteriler ve yatırımcılar için yeni likidite alanları yaratarak, kişiden kişiye ödemeler konusunda destek yaratmak.

2021 Nisan ayında State Street banka seviyesinde bir dijital işlem platformu oluşturmayı düşünüyordu ama şirket yöneticileri böyle bir geliştirmeye engel olmuşlardı. Ancak o dönemden bu yana çok fazla zaman geçmesi ile birlikte şirketin kararından vazgeçtiği gözlemlenebiliyor.

“Dijital ihtiyaçlar her gün artıyor”

State Street CEO’su Ron O’Hanley imzasıyla yayınlanan basın açıklamasında, dijital varlıkların artık finansal hizmetler sistemine entegre olmaya başladığı belirtilirken şu ifadeler kullanıldı:

“Artık müşterilerimize hem alışılmış hem de dijital finans hizmetlerini sunmamız gerekmektedir. Dijital gereksinimler gün geçtikçe artıyor. Bu anlamda tüm müşterilerimze çözüm üretebilmek çok kritik…”

Fikirlerini Ne Değiştirdi?

Konuyla ilgili Coindesk’e konuşan ismini vermeyen bir profesyonel ise State Street’in bu hamleyi yapmasındaki en büyük sebebin, Amerika’nin ve dünyanın bir başka dev finansal hizmetler kurumu olan BNY Mellon’un kripto para saklama hizmeti vereceğini açıklaması olduğunu belirtti. BNY Mellon, bu açıklamayı Şubat ayında yapmıştı.

Borsa yatırım tahvili ve ETF yöneticisi olmuşlardı. State Street Nisan ayında esasında böyle bir hamlenin sinyallerini de vermeye başlamıştı. Şirket, kripto varlık endeksi yatırım ürünlerini ihraç eden Iconic Funds’ın Bitcoin borsa yatırım tahvilinin (ETN) yönetici kurumu olmuştu.

Banka ayrıca, bu atanmadan önce de, şu an için SEC’den onay bekleyen VanEck Bitcoin Trust’ının fon yöneticisi ve transfer sorumlusu olmuştu.

Etiketler