Merkez Bankası ve borsa ilişkisi

Merkez Bankası verileri ve kararları borsayı neden bu kadar çok etkiliyor?

Soran: Hasan Bulut
Cevap
Yanıtlayan : Cem ARSLAN

Merhaba Hasan Bey

Merkez Bankası ve borsanın ilişkisi birbirine çok yakın kelimeler değil fakat birbirinden bağımsız kelimeler asla değil. Çünkü paranın olduğu her yerde Merkez Bankasının gücünü ve etkisi görmek mümkündür.

Borsa İstanbul'da hisse senelerini satın almak için TL'ye ihtiyaç duyarız. TL'nin gücü ne kadar fazla olursa hisselerin dolasıyla da şirketlerin güçleri de o kadar artar...

Yakın geçmişte döviz konusunda yaşanan yüksek volatilite ve haber Merkez Bankası kararıyla birlikte Borsa İstanbul'da büyük bir düşüş yaşanmış aynı şekilde döviz tarafında büyük sıçramalara sebep olmuştu. 

Bununla birlikte gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin önemli ölçüde güçlü olmaya çalışması için enflasyon ile mücadele her dönemde mutlaka şarttır. Merkez Bankasının görevlerinden biri de ülkenin para birimini güçlü ve sürdürülebilir tutması gibi temel görevleri var.

Parayı korurken kimi zaman faiz kararları kimi zamansa paraya edilen her müdahale ile birlikte Merkez Bankası ve Borsamızın birbirine resmen olmasa bile dolaylı yollardan etkilenmesine sebep oluyor. 

Yanıtlanan Sorular