Altın Fiyatları

İlerleyen günlerde altın fiyatları ne olur? Yıl sonuna kadar nasıl bir gidişat öngörüyorsunuz?

  Soran: Cansel Kaygılı
  Cevap
  Cem ARSLAN - birborsa.com

  Merhaba Cansel Hanım

   

  Altın fiyatlarının kısa bir geçmişine baktığımız zaman altın Kovid-19 salgını ile birlikte önce bir süre düşüş daha sonra ise yatırımcıların güvenli limanı olmasından dolayı ciddi bir yükselişe geçmişti.

  Bununla birlikte tarihi zirvesini yenilemiş ve bir miktar geri çekilmişti. Düşen takozun sonuna geldiği andan itibaren 2021 Mart ayından itibaren büyük bir sıçrama gerçekleştirmiş ve tekrar 540 TL olan tarihi zirvesine uzanan bu yolu tamamlamıştı.

  Daha sonra ise tüm dünyada gerçekleşen yolcu uçaklarının havalanması, turizm sektörünün tekrar canlanması yatırımcılarda risk iştahını arttırmış ve güvenli liman olan altından uzaklaşıp o dönemin gerekliliği gibi görülen başta kripto piyasaları olmak üzere yerel borsalarında işlem yapmaya devam etmiştir.

  Fakat altının şimdiki durumuna geldiğimiz zaman yükselen kanal desteğinin hemen üstünde her geçen gün sıkışıklığı arttırmaya devam ediyor.

  Kırılım gerçekleşirse önce 484 desteğinin karşılayacağı gram altını daha sonra ise 435 bölgesine kadar bir destek karşılaması pek mümkün durmuyor.

  Yükselmesi durumunda ise sıralı olarak 511 520 ve 540 gibi dirençleri bulunan gram altında 540 TL / gram üstünde yeni bir dünya açılmış oluyor böyle bir şey yaşanması durumunda tekrardan fikirlerimizi almak için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.