Son Dakika: Emeklilere müjde! Yüzde 25 ve 617 TL zam!

1 milyondan fazla emekliyi doğrudan etkileyecek olan düzenleme bugün Meclis'e giriyor. Yeni düzenleme ile birlikte enflasyon farkını hem memur emeklileri hem SSK emeklileri alabilecek.

En düşük emekli maaşının 2500 TL olmasından, emeklilerin enflasyon farkına kadar tüm emeklileri ilgilendiren konu bugün TBMM genel kuruluna gidiyor. Bütçe olarak bu konunun devlete maliyeti 3.5 milyar TL olarak hesaplandı... Emekli maaşlarına dair tüm kararların bugün resmiyete kavuşacağı biliniyor.

Emekli Maaşı Mecliste

Tahmini olarak başta en düşük emekli maaşının 2500 TL olması kararı olmak üzere, diğer büyük değişiklilerin de artık bugünden itibaren Meclis Genel Kurulunda görüşülmeye başlanacağı biliniyor. En düşük emekli maaşının 2500 TL'ye çekilmesi demek, emekli maaşı taban seviyede olan bir kişinin bu yıl yüzde 66 zam alması anlamına geliyor. Eğer ki en düşük maaş 2500 TL olsun kanunu meclisten geçerse 1 milyon 265 bin kişi bu zamdan doğrudan etkilenecek.

SGK'dan Açıklama: Maliyeti 3.4 Milyar Lira!

Komisyon'da cevap aranan soruları yanıtlamaya çalışan SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Ertüzün, zam öncesi 1500 liranın altında aylığı olan 187 bin vatandaş vardı. Bu zammın maliyetini ise şöyle hesapladık, "Hesap yapılırken öncelikle bu yıla dair yüzde 25.47 oranında artış yapılıyor. Temmuz ayında gerçekleşeceği öngörülen zammı da bu maliyetten düşüp kalan 6 aya yüklediğimizde maliyeti 3.4 milyar civarında" dedi.

 

Etiketler