Son dakika: Borsa İstanbul'da devre kesici uygulandı

Borsa İstanbul'da satışların yüzde 5,01 seviyesine gelmesiyle beraber devre kesici uygulaması devreye girdi.

Borsa İstanbul'da devre kesici uygulandı

Merkez bankalarının faiz kararı öncesi küresel piyasalarda satış baskını artırırken,  Borsa İstanbul etkilenmeye devam ediyor.

BIST 100 endeksi yüzde 5,01 seviyesine düştü ve devre kesici uygulandı.

Borsa İstanbul açıklama yaptı

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

"Saat 17:07:30 itibarıyla endekse bağlı devre kesici tetiklenmiş ve Pay Piyasasındaki tüm işlem sıralarında, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasındaki (VİOP) Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası (BAP) Pay Senedi Repo Pazarında işlemler geçici olarak durdurulmuştur.

İşlemler Pay Piyasasında saat 18:01'de kapanış seansı ile VİOP Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde sürekli işlem yöntemiyle saat 18:08'de yeniden başlatılacaktır. BAP Pay Repo Pazarı'nda işlemler bugün yeniden başlatılmayacaktır."

Satış dalgası hakim

Son zamanlarda Borsa İstanbul'da yaşanan rekor artışlarının ardından BİST 100 endeksi geçtiğimiz hafta salı günü sert satışlarla beraber devre kesmişti. 

Haftalık olarak yüzde 4,09 seviyesinde değer kaybeden endeksin yanında bankalar da taban olmuştu.

Haftanın ilk işlem gününe hafif bir yükseliş ile başlayan BIST 100 endeksi satışlar günün geri kalanında arttı. Gün içerisinde en yüksek 3393,66 puanı gören endeks, yüzde 5,01 düşüş sonrası devre kesti.

Uzmanlar ise küresel bazda enflasyon ve resesyon endişelerinin çoğaldığını vurgularken, böyle bir ortamda yatırımcı fiyatlamalarında merkez bankalarının hareketlerinin belirleyici olmaya devam ettiğini belirtti.

Etiketler