Son Dakika: 3600 ek gösterge için Bakan Bilgin kesin tarihi verdi!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge konusunda milyonlarca memura kesin tarih verdi. 3600 ek gösterge meclise ne zaman gelecek?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge konusunda milyonların içine su serpen açıklamayı yaptı!

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, tüm yoğunluklarını 3600 ek göstergeye çevirdiklerini dile getirdiği açıklamasında yasal düzenlemenin en kısa zamanda gerçeğe dönüştürüleceğini vurguladı. 

SGK ile iş birliği halinde çalışmaları yapıldığını da dile getiren Bakan Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili bir çalışma konusunda ise açıklama yapmayacağını dile getirdi. Sebebi ise net bir çalışma halinde olmaması. Şimdilik ana gündemlerinde 3600 ek gösterge olduğunu dile getirdi.

SGK ile çalışma yaptıkları bir başka konu ise ilaçlar olduğunu söyleyen Bakan Bilgin, bu alanda bazı problemlerin olduğunun farkındayız bu sorunları ortadan kaldırmak içinde çalışmalar yapıyoruz dedi.

3600 ek göstergenin ilk açıklaması Şubat 2022 

Çalışma Bakanı Bilgin, 3600 ek gösterge için çalışmaları başlattık kısmet olursa Mayıs 2022'de Meclis'te olacak. Her iki tarafta görüşme halinde ilk açıklama Şubat 2022'de gelebilir. Mayıs 2022'de ise Meclis'e yetişmiş olmasını temenni ettiklerini dile getirdi.

3600 ek gösterge Meclis'ten çıktığı anda yürürlükte

Çalışma Bakanı Bilgin, 3600 ek gösterge 4 ayrı meslek grubunu kapsıyor.  Herkes 3600 ek gösterge talebinde bulunduğunu bunun farkında olduklarını adaletli bir çözüm üretmeye çalıştıklarını dile getirdi fakat durumun netlik kazanmadığını dile getirdi. 

3600 ek gösterge herkese eşit bir durum olmadığını dile getiren Bilgin, örneklerle anlattı ve şöyle dedi; ''Söz gelişi il müdürü bir devlet personeline 3600, ona bağlı memur da 3600 ek göstergeye tabii olamaz. Yapacağımız çalışmaların adalet duygusunu zedelememesi gerekiyor. 

AGİ hakkında yapılan yanlış uygulama iddiaları ile ilgilide konuşan Bakan Bilgin, uygulamanın tamamen yanlış olduğunu ve ''İş Kanunu 62. maddeye'' tamamen karşı çıkıldığını dile getirdi. Net maaşta gerileme olmaz! Diyen Bakan Bilgin, işverenlerin bu uygulamayı yapmaya hakkı olmadığını dile getirdi. Yanlış hesaplama yapan kurumların konuyu hızlıca düzeltmesi tavsiyesi verildi.

 

Etiketler
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler