Şişecam'ın ilk yarı net satışları 13 milyar TL'ye yükseldi

Şişecam'ın 2021 yılı ocak - haziran dönemine yönelik konsolide net satışları 13 milyar TL düzeyine ulaştı.

Şişecam'ın 2021 yılı ocak - haziran dönemine yönelik konsolide net satışları 13 milyar TL düzeyine ulaşırken, Türkiye'den yapılan ihracat ile yurt dışı üretimden satışların toplamını gösteren uluslararası satışların konsolide satışlar içindeki payı da 1,2 milyon ton soda ve 2,5 milyon ton endüstriyel ham madde üretimi gerçekleştirdi. 

Şişecam bu dönemde, küresel salgının öncesini yansıtan geçen yıl aynı dönemin de üzerinde, güçlü bir ilk yarı finansal performansı elde etmeyi başardı. Şişecam, yılın ilk altı ayında ulaştığı sonuçlar ile salgın öncesi dönemi yansıtan 2019 yılının aynı döneminin de üzerinde bir finansal başarı elde etti.

''Küresel salgın nedeniyle süren belirsizlik ortamına rağmen güçlü bir finansal performans sergiledik''

Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici, 2021 yılı ocak - haziran dönemi finansal sonuçlarına yönelik yaptığı açıklamada, küresel salgının etkisiyle sıra dışı koşulların hakimiyetini koruduğu ve belirsizlik ortamının sürdüğü 2021 yılının ilk yarısında Şişecam'ın tüm ekosistemi için sürdürülebilir değer yaratmaya devam ettiğini vurgulayarak şunları aktardı:

"Yılın ilk yarısında konsolide net satışlarımız 13 milyar TL seviyesine ulaşırken, ürünlerimiz, yatırımlarımız ve sağladığımız istihdam ile gerek ülke ekonomisine gerekse girdi verdiğimiz lokomotif  sektörlerin büyümesine katkıda bulunmaya devam ettik. Güçlü kurumsal yönetişim kabiliyeti ve esnek uygulamaları ile yılın ilk yarısında güçlü hedeflerine ulaşmayı başaran Şişecam, pandemi öncesi dönem olan geçtiğimiz yıl aynı dönemin de üzerinde başarılı bir finansal  performans sergilemiş, etkin kurumsal yönetişim kabiliyetini bir kez daha ortaya koymuştur. Şişecam, sadece nisan ayı itibarıyla normalleşme süreçlerinin başlaması sonucu ekonomide toparlanmanın meydana geldiği geçtiğimiz yıl aynı dönem ile değil, küresel salgının öncesini yansıtan 2019 yılının ilk yarı sonuçlarının da üzerinde bir finansal başarıya ulaşmıştır. Küresel salgının etkisinin hangi boyuta ulaşacağının belirsizliğini koruduğu önümüzdeki dönemde de faaliyetlerimizi güçlü yetkinlik ve reflekslerimizi kullanarak yönetmeye, iş süreçlerimiz ve planlarımızda gerekli güncellemeleri yaparak tüm paydaşlarımız için değer yaratmaya devam edeceğiz."

''Fonksiyon bazlı yönetim modelimiz ile 4 kıtadaki faaliyetlerimizi daha da etkin yöneteceğiz''

Görkem Elverici, geçen sene, kuruluşunun 85'inci yılında tüm faaliyetlerini tek çatı altında birleştirerek köklü tarihinin en önemli kararlarından birine imza atan Şişecam'ın geleceğin koşul ve gereksinimlerine göre şekillendirdiği dönüşüm projelerine ilişkin de şu bilgileri verdi:

"Uzun dönem stratejilerimiz ve küresel piyasalardaki rekabetçi hedeflerimiz doğrultusunda kritik bir dönüm noktası olarak değerlendirdiğimiz birleşme sürecini başarıyla tamamladık. Hemen ardından da daha entegre, dijital, optimize ve operasyonel açıdan mükemmel bir organizayon yapısının oluşmasına ve  geleceğin Şişecam'ının inşasına yönelik dönüşüm projelerini hayata  geçirmeye büyük bir hızla başladık. Bu kapsamda stratejik bir karar  alarak yönetim modelimizde de önemli bir değişime gittik. Bundan önce faaliyet alanı bazında bir organizasyonel yapılanma içerisinde "cam ambalaj", "cam ev eşyası", "kimyasallar" gibi farklı faaliyet alanlarının birbirinden bağımsız yönetildiği şirketimizde yönetimi de artık fonksiyonel esaslara göre gerçekleştiriyoruz. Bu karar sonucunda iş süreçlerimizi artık iş kolu bazında değil, "Satış-pazarlama" ya da "Üretim" gibi fonksiyonel esaslara göre yönetiyoruz. Yeni organizasyonel yapılanmamızın farklı iş kollarında dört kıtaya yayılan coğrafyamızın daha etkin ve çevik yönetimini mümkün kılacağına, ürün grupları odaklı olarak elde ettiğimiz deneyim ve yetkinliklerimizin etki alanını artıracağına yürekten inanıyorum."

''Stratejik kararlarımızın ve iyi uygulamalarımızın sonuçlarını başarıyla aldık''

Küresel salgın etkisiyle iş yapış şekillerinin büyük ölçüde değiştiği bir dönemde Şişecam'ın hayata geçirdiği dönüşüm projeleri, dijitalleşme uygulamaları ve stratejik kararlarının başarılı sonuçlarını alma şansı bulduğunu aktaran Elverici şunları söyledi:

"Küresel salgın beraberinde getirdiği zorluklar ile tüm kurumlar için karar ve uygulamalarını test edebilecekleri, kendilerini yeni koşullara göre güncelleyebilecekleri önemli bir imkân sundu. Şişecam, bu dönemde, beklenmeyene ne kadar hazır olduğunu, hızlı kararlar alma ve adaptasyon yetkinliğinin ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha test etme imkânı buldu. Dijitalleşme yolculuğumuzda ortaya koyduğumuz başarılı projeler ve geliştirdiğimiz yetkinlikler, bu süreci yönetmemizde kritik bir rol oynadı. Ayrıca, 4 kıtada, 14 ülkeye yayılan üretim faaliyetlerimizdeki konumlandırmamız, bozulan tedarik zincirinin olumsuz etkilerini çok daha kolay bertaraf etmemize imkân sağladı. Önümüzdeki dönemde de Şişecam'ı geleceğe hazırlayacak yatırım ve projeler ile yarattığımız ekonomik değeri ve küresel rekabet gücümüzü artırmaya kararlılıkla devam edeceğiz."

''Yeni yatırımlarla tüm paydaşlarımız için değer yaratmayı sürdürüyoruz''

Türk cam sanayinin kurucusu Şişecam'ın tüm paydaşları için sürdürülebilir değer yaratacak ve girdi verdiği sektörlerin büyümesini destekleyecek yatırımlara ara vermeden devam edeceğini belirten Elverici, açıklamasına şu şekilde devam etti:

"Geçtiğimiz dönemde küresel salgının yarattığı belirsizlik ortamına ve olağandışı koşullarına rağmen ülkemizin cam talebini karşılama ve ekonomisi için değer yaratma önceliğimiz kapsamında yatırımlarımızı ara vermeden sürdürdük. Önümüzdeki dönemde de aynı yaklaşım ile yatırımlarımıza devam ederek doğru alanlarda yapacağımız hamlelerle şirketimizin küresel ayak izini  genişletirken paydaşlarımız için sürdürülebilir değer yaratmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda cam ambalaj alanında Avrupa'daki ilk tesis yatırımımızı Macaristan'da yapacağımızı açıklamıştık. 330 bin ton  kapasiteli bu greenfield tesis yatırımının 2023 yılında üretime  başlamasını ve 2025 yılı sonunda tam kapasiteye ulaşmasını hedefliyoruz. Ayrıca, ülkemizde 2 milyon ton olan düzcam üretim kapasitemizi yüzde 25 artıracak yatırımlar da planlıyoruz. Bunu hem var olan hatlarımızda iyileştirme çalışmalarıyla hem de 2 yeni float hattı yatırımıyla gerçekleştirmeyi öngörüyoruz."

 

SISE TURKIYE SISE VE CAM FABRIKALARI A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 24.22
Satış 24.24
Değişim -0.02%
Son Değer 24.22
En yüksek 24.5
En düşük 23.88
Haftalık Değişim 3.5042%
Aylık Değişim 10.999%
Yıllık Değişim 84.6036%
Etiketler