Şişecam'dan 84 milyon euro tutarında yeni yatırım

Şişecam Cam Ambalaj, 84 milyon euro tutarında yeni bir fırın yatırımı gerçekleştirecek.

Şişecam Cam Ambalaj, Eskişehir cam ambalaj üretim tesisine işletme sermayesi dahil yaklaşık 84 milyon euro yatırım bedeliyle 2023 yılında devreye alınmak suretiyle 155 bin ton/yıl net üretim kapasiteli yeni bir fırın yatırımı gerçekleştirecek.

Şirket'ten konu ile ilgili KAP'a yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Şişecam Cam Ambalaj, Türkiye cam ambalaj pazarında lider üretici olmanın yanı sıra artan ihracat hacmiyle dünyanın en önemli içecek ve  gıda üreticileri de dahil olmak üzere birçok önemli global müşterinin tedarikçisi konumundadır.
 
Türkiye cam ambalaj ürün talebinde süregelen artış ile Avrupa pazarında kaydedilen ılımlı yükseliş trendinin devamlılığına işaret eden piyasa dinamikleri ışığında Şişecam Eskişehir Fabrikası'nın cam ambalaj üretim üssü statüsünü güçlendirme kararı alınmıştır.
 
Alınan karar doğrultusunda, halihazırda faaliyetlerini 4 fırın ile sürdüren Eskişehir cam ambalaj üretim tesisine işletme sermayesi dahil yaklaşık 84 milyon euro yatırım bedeli ile 2023 yılında devreye alınmak üzere 155 Bin ton/yıl net üretim kapasiteli yeni bir fırın yatırımı gerçekleştirilecektir. Bu yatırım sonucunda Türkiye'de kurulu üretim kapasitesi 1.5 milyon ton/yıla yükselecek, Macaristan yeni tesis yatırımının tamamlanmasıyla da Şişecam'ın küresel cam ambalaj üretim kapasitesi 3.2 milyon ton/yıl seviyesine ulaşacaktır.
 
Eskişehir cam üretim tesisinde gerçekleştirilecek 5. Fırın yatırımı sayesinde ölçek ekonomisiyle maliyet olumluluğu sağlanması, faaliyet gösterilen pazarlardaki artan ürün ihtiyacına cevap verilebilmesi ve bunun yanında yeni müşteri kazanımları ile uzun dönemli satış imkânlarının değerlendirilmesi hedeflenmektedir."

SISE TURKIYE SISE VE CAM FABRIKALARI A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 24.22
Satış 24.24
Değişim -0.02%
Son Değer 24.22
En yüksek 24.5
En düşük 23.88
Haftalık Değişim 3.5042%
Aylık Değişim 10.999%
Yıllık Değişim 84.6036%
Etiketler