SGK emekliler için ödeme yapıyor!

SGK yeni yaptığı açıklama ile emekliler için 4.000 TL oranında bir ödeme ayırdı. Başvuru yapanlar en kısa sürede ödeme alıyor. İşte detaylar...

SGK emekliler için ödeme yapıyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenecek olan yeni bir duyuru yapıldı. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığına bağlı kişilerin yararlanacağı duyuru gündemi salladı. Tek sefere mahsus 4 bin 473 lira ödeme banka hesaplarına yapılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan verilen evlenme, cenaze ve emzirme ödenekleri çalışanların statülerine göre değişerek ödeniyor. Kamu çalışanlarında ise 2008 öncesi ve sonrası ayrımı uygulanan şartlar arasında yer alıyor. Ölüm halinde yapılan ödemeler arasında fark üç kata kadar ulaştığından kişilerin alacağı ödeme tutarı da buna göre değişiyor. Emekli Sandığı’na tabi mevcut emekli memurlar ile gelecekte emekli olacak kişilerin vefatı durumunda yakınlarına 4 bin 473.46 TL ölüm yardımı yapılması kararı alınıyor.

 SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı 2006 yılında tek çatı altında toplanarak aynı ödemeyi qlması kararı verilmişti. Sosyal güvenlik kurumları arasında norm ve standart birliği sağlamak amacıyla aynı yıl 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu çıkartılıp tam olarak karar verildi. Anayasa Mahkemesi’nin, kanunun Emekli Sandığı ile ilgili hükümlerini iptal etmesinden sonra 2008 yılında yapılan değişiklikler ile statüler arasındaki farklılıklar daha karmaşık hale gelerek farklı emrklilik sistemleri ortaya çıktı.

Emekli sandığına bağlı olanlar için ölüm yardımı!

Kamuda çalışmaya Ekim 2008 öncesi başlamış olanlar ve Emekli Sandığı’na tabi olan kişiler için belli oranlarda tek seferlik ödeme yapılıyor. Bunlardan halen görevde olanların veya eş ve çocuklarının ölümü halinde ölüm yardımı yapılması kararı SGK ile duyuruldu. Ölüm yardımı, kamu çalışanının kendisinin vefatı halinde en düşük memur aylığının iki katı, yakınlarının ölümü halinde ise en düşük memur aylığı tutarında ödeme yapılacak.

Bu hesaba göre, 2022 yılının ocak – temmuz döneminde ölen Emekli Sandığı’na tabi memur için hak sahiplerine 4 bin 473.46 TL, eş ve çocuğunun ölümü halinde de 2 bin 236.73 TL ölüm yardımı yapılıyor. Temmuz ayında bu tutarlar, memur maaş katsayısına göre artış yapılacak. Yapılacak olan artış oranları her yıl enflasyon oranı ile orantılı şekilde artacak.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler