SEC'den Elon Musk'a ikinci uyarı geldi

BD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu'ndan (SEC) Tesla'ya Elon Musk'ın tweet'leri nedeniyle bir kez daha uyarı geldiği ortaya çıktı. Kurum, Musk'ın 2019 ve 2020'de mahkeme kararıyla belirlenen politikayı çiğnediğini bildirdi.

Kripto para piyasalarında para kazandırdığı yatırımcıların '' kripto baba '' diye adlandırdığı paya kaybedenlerin ise kripto piyasalarında yasalara aykırı işlem yaptığı için ağır eleştiriler ve hakaretler duyan Elon Musk'a SEC tarafından ikinci uyarı geldiği ortaya çıktı.

Ancak bu sefer konu kripto paralar değil... Tesla'nın çatı güneş sistemi projesi. Elde edilen kaynaklara bakıldığında SEC'in özellile bu projenin hacmi ve hissedi fiyatı konusunda uyarılarda bulunduğu öğrenildi.

2018'de benzer durumlar yaşanmıştı

2018 senesinde Tesla hisselerinde manipülasyon yaptığı iddiaları üzerine SEC tarfından Elon Musk'ın Tesla ile ilgili atacağı twitlerde yaptırım uygulanmıştı. Yaptırım ise şöyle eğer Elon Tesla ile ilgili twit atacaksa önce Tesla şirketinin onaylaması gerekiyordu. Elon Musk o dönemler bu iddiaların hepsini Tesla şirketi ile birlikte reddetmiş ama yaptırımların hepsini de kabul etmişlerdi.

SEC ve Tesla arasındaki anlaşmadan sonra da, Musk’ın tweet’leri o dönem yine artmaya başladı ve bu durum SEC’nin dikkatini çekti.

Musk 2019 Temmuz'unda '' Üretim hattını hızlıca genişletiyoruz. Bu yıl sonu itibariyle haftada yaklaşık 1000 tane güneş sistemi çatısı üretmeyi umuyoruz'' tweetini atmıştı. SEC'e göre  bu twitin Tesla avukatları ve yönetimi tarafından onaylanması gerekiyordu. Çünkü daha önce alınan tedbir kararı üretim ve sipariş rakamlarından bahsetmesi yasaklanmıştı.

Tesla hisseleri çok yüksek!

Geçtiğimiz yıl 1 Mayıs tarihinde ise Musk'ın tepki çeken ve Tesla hisselerinin düşmesine sebebiyet veren bir tweet'i daha vardı:

''Şahsi fikrim Tesla hisselerinin çok yüksek olduğu yönünde...'' Bu twit yine SEC tarafından dikkat çekmiş ancak Tesla avukatları bunun sadece Elon Musk'ın şahsi fikri olduğunu söylemişlerdi. Bunun üzerine SEC çok sert bir dille uyarı mektubunu Tesla şikretine yollamıştı.

Etiketler