SEC Başkanı, Bitcoin’i “spekülatif değer deposu” olarak görüyor

SEC Başkanı, Bitcoin’i “spekülatif değer deposu” olarak görüyor

Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, bugün CNBC’de Bitcoin ve kripto paralara ilişkin açıklama yaptı. Gensler, kripto para sektöründe yatırımcıları koruma anlamında daha fazla düzenleme gerektiğini söyledi.

Başkan, “Bitcoin, dijital, kıt bir değer deposu fakat yüksek oranda değişken. Bazı durumlarda, diğer piyasalarla korelasyonu daha düşük olduğunun bunun alım satımını yapmak isteyen yatırımcılar var. O noktada yatırımcıları koruma anlamında daha fazla düzenlemeye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.” biçiminde konuştu.

Gensler, sözlerinin devamında Bitcoin’in “spekülatif” bir değer deposu olduğunu ve mevzubahis piyasalardaki yenilikler olduğunda teknolojiye karşı tarafsız olması gerektiğini ifade etti. Yakın zaman önce göreve gelen başkan, SEC’ye hisse senedi ve vadeli işlem piyasalarına benzer şekilde kripto para borsalarını denetlemek için yetki verilmesini istedi. Gensler’a göre kripto paraların çoğu varlık gibi işlem görüyor ve bu sebeple SEC’nin alanına dahil edilmeli.

Gensler, dün de Amerika Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde yapmış olduğu açıklamalarda Kongre’nin katılımı ile kripto para piyasaları için daha fazla düzenleme önermişti. Başkan, “Şu anda bu borsaların SEC ya da CFTC’de bir düzenleyici çerçevesi yok. Bu borsaları kapsama alan bir piyasa düzenleyici otorite bulunmuyor ve bu sebeple da sahtekarlık ya da manipülasyon konusunda gerçekten hiçbir koruyucu önlem yok.” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

 

Etiketler