Salgın yüzünden 64 milyondan fazla kadının artık işi yok!

Salgın yüzünden 64 milyondan fazla kadının artık işi yok! Dünya genelinde kadınların geçen yıl koronavirüs salgını nedeniyle 800 milyar dolar gelir kaybı yaşandığı ve 64 milyondan fazla kadının işini kaybettiği düşünülüyor.

Dünya genelinde kadınlar geçen yıl salgın yüzünden 800 milyar dolar gelir kaybı yaşadı. Uluslararası sivil toplum kuruluşu Oxfam'in yeni raporuna göre, salgın en çok kadınları etkiledi.

2020'de salgın yüzünden 64 milyondan fazla kadın işini kaybetti, 800 milyar dolar, yani 98 ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasına eş değer gelir kaybı yaşadı. Kadın istihdamında yüzde 5'lik bir kayıp yaşanırken bu oran erkeklerde yüzde 3,9 oldu.

Oxfam International İcra Direktörü Gabriela Bucher, 800 milyar dolarlık gelir kaybının ev hizmetleri, pazar, terzi gibi kayıt dışı istihdama tabi olan milyonlarca kadının gelir kaybını içermediği, kadınların ekonomik kaybının çok daha yüksek olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Raporda ayrıca, 2021'de dünya genelinde 47 milyon kadının daha aşırı yoksulluğa düşeceğinin tahmin edildiğine dikkat çekildi.

Uluslararası şirketlerden küçük esnaflara kadar her kademeden tüm dünyayı etkileyen salgın gelir dengesizliğinin artmasında büyük rol oynamaya devam ediyor. Salgından en çok etkilenenler ise kadınlar olmuş gibi görünüyor ve kaybettikleri gelir ise 800 Milyar doları aşmış durumda. Gelir dengesinin bozulmasının uluslararası ekonominin pandemi önceki haline geri gelmesi için hala çok uzun zamana ihtiyacı olduğu gösteriyor.

Ekonomik mücadelede eşitlik şart

İş hayatında cinsiyet eşitsizliği ekonomik büyümeye de engel oluyor. McKinsey, cinsiyet eşitsizliğinin küresel ekonomiye etkilerini araştırdı. Buna göre; eğer iş hayatında cinsiyet eşitliği sağlanmazsa 2030 yılında küresel ekonominin kaybı 1 trilyon dolar olacak. Ancak eşitlik sağlanırsa kazanç 13 trilyon doları buluyor. Sadece pandeminin etkilerini görüp, cinsiyet eşitliğinin sağlanması için harekete geçilmesi bile küresel ekonomiyi önümüzdeki 10 yılda 8 trilyon dolar daha fazla büyütecek. 

Ücretsiz çalışan kadın oranı gittikçe artıyor!

Kayıt dışıyla birlikte, aile işlerinde para almadan çalışan kadınlar da büyük orana sahip. Çocuk veya yaşlı aile bireyine bakan, yemek, temizlik gibi işleri yapmak zorunda kalan ya da ailenin çiftçilik işlerini yapan kadınların oranı dünya genelinde yüzde 75'i buluyor.

Etiketler