SafeMoon Coin nedir?

SafeMoon Coin nedir? SafeMoon'un geleceğinden ne bekleniyor? Detaylar...

Kripto para SafeMoon, son zamanların en fazla konuşulan kripto para birimleri arasında yer alıyor. Yakaladığı hızlı yükseliş ile kısa zamanda kripto para dünyasının popüler varlıklarından olan SafeMoon, DeFi projesi olmasıyla öne çıkıyor. 

Safemoon Coin nedir?

8 Mart 2021 tarihinde John Karony tarafından piyasaya sürülen SafeMoon Coin, bir DeFi projesidir. Kısa bir sürede yakaladığı yükseliş ile yatırımcıların ilgisini çeken SafeMoon'un adı, ''Aya Güvenli Gidiş'' anlamından yola çıkılarak tasarlanmıştır. Kripto markette aya gidiş fikrinin ilk olarak Dogecoin ile çıkmış olması, SafeMoon nedir ve ne işe yarar gibi gibi pek çok soruyu da beraberinde getirdi. Bitcoin ve diğer kripto paralara benzer biçimde işleyen SafeMoon, birçok para biriminin tersine dalgalı fiyat sorunlarını ortadan kaldırmayı amaçlar. Bunu da merkezi olmayan finans belirteci (DeFi) olarak sürdürmeye çalışır.

Eşler arası değişimi teşvik eden SafeMoon, blok zincirde yer alır; ancak herhangi bir borsayı veya finansal kurumu aracı olarak kullanmaz. Toplam arzı ilk başlarda 1 katrilyon olarak belirlenen SafeMoon; fiyatı arttıktan sonra satış baskısı oluşturarak aşağı yönlü harekete dönen kripto varlıklardaki problemlere odaklanır. Bu sebeple de dengeli bir fiyat istikrarı yakalamayı amaçlıyor. Kullanıcılarına alım satım yerine SafeMoon Coin varlıklarını elde tutmayı teşvik eden protokol şu özellikleriyle öne çıkar:

Topluluk Odaklı Sistem: Topluluk odaklı ve adil şekilde gerçekleşen lasnmanın ardından geliştiriciler ellerindeki tüm tokenları yakmaya karar verdi ve lansmana herkesle beraber katıldı. Bu şekilde token dağıtımı adil şekilde gerçekleşti, herkes eşit hakka sahip oldu. 

Otomatik LP: Protokoldeki her alım satım işlemi, borsaların kullandığı birden fazla havuza otomatik likidite sağlar. Bu sistem, merkeziyetsiz borç alıp verme, ticaret ve farklı yatırım işlevlerini desteklemek amacıyla kullanılır.

RFI Statik Ödül Mekanizması: Varlık sahipleri, SafeMoon Coin bakiyelerini süresiz olarak uzun süre cüzdanlarında tuttuklarında, pasif getiri elde ederler. Statik Ödül Mekanizması, varlık satışını azaltan ve dolayısıyla fiyat istikrarı yakalamaya yarayan bir özelliktir. Kullanıcıların varlıklarını satışa çıkarmak yerine elde tutmayı seçmesi, SafeMoon Coin'in stabil fiyata ulaşmasına yardımcı olur.

DeFi sektöründeki önemli problemlerinden biri, yeni kullanıcıların yüksek APY oranlarına kolay erişim sağlayamamasıdır. Birçok analiste göre, sunduğu farklı özelliklerle bu sorunun önüne geçmeyi amaçlayan SafeMoon Coin geleceği, genel olarak pozitif görünmektedir. SafeMoon protokolünde, aşırı fiyat dalgalanmasının önüne geçen bir mekanizma uygulanmaktadır. Bu mekanizma, günlük kripto alım satımını caydırıcı bir etkiye sahiptir ve yatırımcıları varlıklarını uzun süre elde tutmaya teşvik eder.

Token satışını sınırlandıran, fiyat istikrarı yakalamaya yardım eden ve fiyat yastığı etkisi oluşturan sistem; ticaret yapanların satış yapmadan önce düşünmesini sağlar ve mevcut coin sahiplerine ek avantaj sunar. Böylece pazar çöküşünü önler ve ani fiyat düşüşlerini azaltmayı amaçlar. Yatırımcıyı koruyan bu sistem, SafeMoon Coin hakkındaki yorum ve beklentilere bakıldığında en çok öne çıkan özellik budur. Uzun vadede fiyat istikrarı yakalamaya ve geniş pazara ulaşmaya yardımcı olması beklenmektedir.

Etiketler