Ripple'da son gelişmeler: Dava ne durumda?

Kripto para piyasasında büyük bir hacme sahip olan Ripple'ın (XRP), dijital varlıklarını kayıt dışı satarak fon toplamasıyla suçlandığı dava dün gece saatlerinde görüldü.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçen yılın sonunda yaptığı basın açıklamasıyla kripto para borsasında yer alan ve Ripple üreten Ripple Labs Inc. Şirketine dava açtığını bildirmişti. ABD’nin New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi’nden federal yargıç Analisa Torres’e ortak bir mektup yazan Ripple ve SEC, mektupta şu anda "çözüm ihtimalinin olmadığını" açıkladı.

Ripple davası tarafları 22 Şubat’ta hakim karşısına çıktı. 

Ripple davası ne durumda?

Ripple'ın değer kaybetmesine neden olan ve fiyatını baskılayan dava, dün gece görüldü. İlk duruşmada Ripple CEO'su Brad Garlinghouse'u temsil eden Avukat Matthew Solomon, SEC'in 2019 ve öncesinde gerçekleşen çok sayıda görüşmede Ripple'ın menkul kıymetler durumu hakkında borsaları veya piyasa aktörlerini uyarmadığını söyledi; kendilerine yöneltilen iddiaların geçersiz olduğunu, SEC'in geçmişte Ripple'ın menkul kıymet olduğuna dair herhangi bir bilgi vermediğini ve davanın düşmesi gerektiğini savundu.

Solomon'un açıklamasının bir kısmı şöyle:

“Kısa süre önce yeni bir şey öğrendik. Ripple'ı listelemek isteyen bir kripto para borsası, 2019 yılında onun yasal durumunu öğrenebilmek adına SEC ile toplantı yapmış.SEC, bu borsaya Ripple'ı menkul kıymet olarak tanıdığını bildirmemiş.Bu borsa, kendi değerlendirmesi sonucunda Ripple'ın menkul kıymet olmadığı sonucuna varmış ve Ripple'ı listelemiş. Bu nedenlerden ötürü, Ripple'ın yasal tanımına ilişkin yeterli bilginin verilmediğini düşünüyoruz.”

SEC, 2019 yılında yalnızca Ripple'ın değil, Bitcoin ve Ethereum gibi diğer kripto paraların da menkul kıymet olup olmadığını incelemişti. Bitcoin ve Ethereum için 'menkul kıymet değildir' sonucuna varan komisyon, Ripple'ı ise bir yatırım sözleşmesi olarak görüyor. Davada henüz net bir karar çıkmış değil ancak SEC'in elinin o kadar da güçlü olmadığı anlaşıldı. Piyasalara da yansıyan bu görüntü, genel olarak düşüşün hakim olduğu işlem gününde (22 Şubat) Ripple'ın yaklaşık yüzde 10 değer kazanmasını sağladı.

Davanın ardından bugün sabah saatlerinde, Ripple'ın düşüşe geçtiği kaydedildi.

 

XRPTRY:BTK Ripple Türk Lirası
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış
Satış
Değişim %
Son Değer 3.518
En yüksek 3.666
En düşük 3.41
Haftalık Değişim %
Aylık Değişim %
Yıllık Değişim %
Etiketler