Ripple (XRP) tarihçesi!

Dünden bugüne Ripple.

XRP’nin ilk fiyatı ne kadardı?

XRP’nin ilk fiyatı kaç dolardı? Son dönemin popüler kripto paralarından birisi olan XRP’nin başı bir türlü beladan kurtulmuyor. Geçtiğimiz aylarda başı SEC ile belaya giren kripto para, pek çok kripto para borsasından çıkarıldıktan sonra değeri de oldukça düştü. Buna rağmen, kripto paralar arasında hala yerini muhafaza etmeye devam ediyor. XRP, yazıyı hazırladığımız 07 Mayıs 2021 tarihinden itibaren 57 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan kripto para; 1,63 dolardan piyasalarda işlem görüyor. Market büyüklüğünün bu denli yüksek olması nedeniyle piyasa değeri bakımından 5. Sırada yer almakta.

Diğer yandan XRP’nin bu kadar popüler olması ile beraber pek çok kripto para yatırımcısı XRP ne zaman çıktı ve XRP’nin çıkış fiyatı ne kadardı gibi sorulara yanıt arıyor. Bu yazımızda, XRP’nin çıkış hikayesini ve geçmiş dönemlerdeki fiyatlanmalarını inceleyelim.

RİPPLE (XRP) HAKKINDA DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN RİPPLE NEDİR?

Ripple (XRP) ne zaman ve kaç senesinde çıktı?

Ripple’ın çıkış yılı 2012’dir. Ancak Ripple’ı, XRP’yi ve öncedensini incelediğimizde; Ripple şirket geçmişinin, Bitcoin’den daha eski olduğunu görebiliriz.

Peki, böyle bir şey nasıl olabiliyor? Konuya teknik olarak yaklaştığımızda, Ripple’ın fikirsel olarak Bitcoin’den çok daha öncesinden ortaya çıktığını görüyoruz. İlk başta Ripple, PayPal’dan gibi ödeme sistemlerinden pek bir farkı olmayan bir finansal teknoloji şirketiydi.

Ripple’ın teorik olarak ilk temellerini 2004’te Ryan Fugger tarafından atıldı. Yani Ripple’ın temelleri, Bitcoin’den 4 sene önce atıldı. Belki de Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i Ripple’dan önceden de düşünmüştü. Kim bilir?

Neyse, biz Ripple ne zaman çıktı, Ripple’ın çıkış fiyatı ne kadardı ve Ripple’ın gelişme dönemi nasıl yaşandı sorularına yanıt verelim.

XRP hangi senede çıktı?

Şimdi XRP’nin çıkış yılına yaklaşıyoruz. 2004 senesinde teorik olarak temellerinin atıldığından bahsetmiştik. Daha sonra Ryan Fugger, projeyi Jed McCaleb ve Chris Larsen’a devretti. Bu devredilme tarihi 2012’ye kadar uzanır. Proje devredildikten sonra, yine 2012’de şirket XRP’yi kripto para sektörüne sürdü. Yani XRP, 2012 senesinde çıktı.

XRP’nin ilk fiyatı ve çıkış fiyatı ne kadardı?

XRP’nin ilk fiyatı, 0,01 dolar olarak kayıtlara geçti. Ripple’ın 1 cent değere sahibi olduğu tarih ise yine 2012 olarak karşımıza çıkıyor.

Etiketler