Ripple davası sürecinde ilk önemli kayıp: SEC’nin bilgi talebine onay

Ripple davası sürecinde ilk önemli kayıp: SEC’nin bilgi talebine onay

Aralık ayından beri SEC ve Ripple arasında devam etmekte olan “kayıtsız menkul kıymet satışı” davasında önemli bir gelişme daha yaşandı. Dava hakimi Sarah Netburn, Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’nun, Ripple’ın Amerika dışındaki ortaklarından ve bu ülkelerdeki düzenleyici kurumlardan bilgi talep etmesine onay verdi. Ripple’ın süreci durdurma talebi reddedildi.

Mahkeme hakimi Sarah Netburn, SEC’nin, bir mutabakat anlaşması yolu ile Amerika dışındaki düzenleyici kurumlardan ve yine Ripple’ın bu ülkelerdeki ortaklarından bilgi talep edebilmesine onay verdi. Ripple şirketi avukatları, Netburn’den kısa süre önce bu durumun engellenmesini talep etmişlerdi fakat Netburn savunma tarafının bu talebine olumsuz karşılık verdi.

Hakimden Ripple’a açıklamalı ret

Ripple, SEC’nin bu hareketinin, ortaklarının gözünü korkutmak ve onlarının repütasyonlarına zarar vermek için yapıldığını belirtmiş ve hatta bu durumun Lahey Sözleşmesi’ne uymadığını iddia etmişti. Hakim Netburn ise SEC’nin bilgi talebinin içinde kötü niyet olduğuna dair bir bulgu veya kanıt göremediğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“SEC taleplerinin, ülkeler arasındaki hiçbir ikili anlaşmanın kapsamını aşmadğını görüyoruz. Hatta mahkemeler çoğunlukla yurtdışı araştırmalarında Lahey Sözleşmesi’nin öncelikle kâle alınması yönündeki önermeleri de reddetmiştir”

3 kurumdan ret gelmişti

Hakimin vermiş olduğu onay ile beraber SEC, mahkemeye sunacağı dış ülke kaynaklı bilgileri mutabakat anlaşması yolu ile elde ettiğini kanıtlamak mecburiyetinde… Ancak kurum geride bıraktığımız ay yapmış olduğu bilgilendirmede başvuru yaptığı 3 düzenleyici kurumdan olumsuz cevap aldığını belirtmişti.

Ripple’ın dava sürecindeki ilk kaybı

Hakim Netburn’ün Ripple ile alakalı vermiş olduğu karar şirketin SEC karşısındaki ilk ciddi kaybı oldu. Nisan ayında ise Netburn, Ripple’ın, XRP, Bitcoin ve Ethereum’la ilgili olan SEC kararlarını karşılaştırmak için belgelerin ortaya çıkarılması isteğine kısmen onay vermişti. Ripple XRP’nin, Bitcoin ve Ethereum gibi menkul kıymet olmadığını iddia ediyor.

Şirket CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen de, kişisel banka hesaplarının araştırılması talebi karşısında hakime itirazda bulunmuşlar ve SEC’ye engel olmayı başarmışlardı.

Etiketler