Powell: Enflasyon risklerini izliyoruz

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD Kongresi'nde yaptığı sunumda enflasyona ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD Kongresi'ndeki ikinci sunumunda fiyat gelişmelerinin özgün olduğunu belirterek, Fed'in riskleri takip ettiğini vurguladı. Fed Başkanı Jerome Powell, ABD Kongresi'ndeki iki günlük maratonun son gününde enflasyonla ilgili mesajlar verdi.

Powell, enflasyonun rahatsız edici seviyelere gelmesine rağmen Fed'in ABD ekonomisini destekleyici nitelikteki duruşunu savundu.

Powell, ABD Senatosu Bankacılık Komitesi'ndeki sunumunda enflasyonun hedef seviye olan yüzde 2'nin üzerinde seyretmesinin ekonominin yeniden açılmasına bağlı bir şok olduğunu söyledi ve "Elbette biz de bu durumdan memnun değiliz" diye konuştu.

Fed Başkanı Powell, ABD'deki fiyat gelişmelerini tarihte eşi benzeri olmayan bir gelişme olarak nitelendirirken, Fed'in gelişmeleri yakından izlediğini söyledi. Powell konuyla ilgili olarak "Temel durumu ve ayrıca riskleri anlamaya gerçekten çabalıyoruz" dedi.

"Enflasyon belli alanlarda odaklanıyor"

Powell, konuşmasında enflasyonun ikinci el arabalar gibi belli alanlarda odaklandığına dikkat çekerken enflasyondaki yükselişlerin geçici olduğu yönündeki düşüncesini yeniden ifade etti.

Fed Başkanı Powell, Çarşamba günü verdiği varlık alımlarının azaltılmasına yönelik tartışmaların devam edeceği yönündeki mesajını da tekrarladı.

Fed halihazırda aylık 120 milyar dolarlık varlık alımı gerçekleştiriyor. Bu alımların 80 milyar doları devlet tahvillerinden oluşurken, 40 milyar dolarlık bölümü de mortgage tabanlı tahvilleri kapsıyor.

Etiketler