Piyasaların odağında bugün sanayi üretim verileri olacak

Bugün yurt içinde sanayi üretimi, yurt dışında ZEW verileri takip edilecek.

Bugün yurt içi piyasalarda sanayi üretimi, yurt dışında ZEW Endeksi ön plana çıkıyor. Ayrıca Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankasının yıllık toplantısı takip edilecek.

Yurt içinde öne çıkan veriler:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan gündemiyle toplanacak G20 Olağanüstü Liderler Zirvesine video konferans yöntemiyle katılacak.

TBMM Genel Kurulunda da, Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi müzakere edilecek.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, İtalya'da düzenlenen G20 Ticaret ve Yatırım Bakanları Toplantısı’na katılacak.

10.00 - Haftanın kinci gününde yurt içinde önemli veriler takip edilecek. TÜİK, hepsi ağustos ayı için sanayi üretimi, perakende satışlar ve ciro endekslerini aynı saatte açıklayacak.

Sanayi üretimi temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 4,2 düşerken, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 8,7 yükseliş göstermişti.

Perakende satış hacmi temmuz ayında aylık yüzde 0,7, yıllık yüzde 12,3, cirosu aylık yüzde 1,5, yıllık yüzde 32,7 artış olarak gerçekleşmişti.

Yurt dışı gündem maddeleri:

09.00 - İngiltere'de iş gücü verileri günün erken saatlerinde yayınlanacak. İşsizlik oranı temmuz ayında yüzde 4,6 olarak gerçekleşmişti.

Avrupa'da günün en önemli verisi ZEW Endeksleri olacak. Almanya'da ZEW Ekonomik Beklenti Endeksi en son 26,5, Cari Koşullar Endeksi 31,9 olarak gelmişti. Piyasalar Beklenti Endeksinin 24,0, Cari Endeksin 28,0 puana inmesini bekliyorlar.

ABD'de NFIB Küçük İşletmeler İyimserlik Endeksi, JOLTS açılan iş sayısı, API petrol stokları verileri bulunuyor.

Almanya 2 yıllık, ABD 3 ve 10 yıllık tahvil ihaleleri  gerçekleştirecek.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ECB Denetim Kurulu Başkanı Andrea Enria, ECB Yönetim Kurulu Üyesi Philip Lane, Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klaas Knot konuşma yapacaklar.

16.00 - Uluslararası Para Fonu (IMF), Global Ekonomik Görünüm Raporunu açıklayacak.

Avrupa Birliği (AB) - Ukrayna zirvesi yapılacak.

Afganistan konulu G20 olağanüstü toplantısı İtalya'da gerçekleşecek.

Etiketler