Piyasalarda bugün Kabine toplantısı ve Fed tutanakları izlenecek

Piyasalarda bugün yurt içinde Kabine toplantısı yakından takip edilecek. ABD verileri ve Fed tutanakları günün yurt dışında önemli gündem maddesi.

Bugün yurt içinde Kabine toplantısı yakından takip edilecek. Toplantıda koronavirüs salgını ile ilgili kısıtlamaların kademeli olarak konusunda alınabilecek kararlar merakla bekleniyor.
ABD verileri ve Fed tutanakları günün yurt dışında önemli gündem maddelerini oluşturuyor.

Öne Çıkan Başlıklar..

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, daha istikrarlı makroekonomik ortamın Türk banhkalarının varlık kalitesinde beklentilerin ötesinde bir kötüleşme riskini sınırlayacağını öngördüklerini bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) maliye bakanları, Türkiye’yi şu an için vergi cenneti olarak değerlendirilen ülkelerin bulunduğu kara listeye almama kararı aldı. Bakanlar vergi kaçakçılığı ile mücadele yükümlülüklerini yerine getirmesi ve vergi konusunda şeffaflık sağlanması için Türkiye’ye ek süre tanıdı. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, düşük faizlerin ve kamu harcamalarının ABD ekonomisini aşırı ısıtacağı ve yüksek enflasyonu ateşleyeceği eleştirilerini reddetti.
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Japonya'da imalatçıların ekonomiye olan güvenleri Şubat ayında, 2019 yılı ortasından bu yana ilk kez pozitife döndü.

Yurt Dışı Gündem..

Hafta ortasında ABD'de önemli veriler bulunuyor. Üretici fiyatları, perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri daha ön plana çıkıyor.

ABD Merkez Bankası(Fed) tutanakları da piyasaların izleyeceği gündem maddesi olarak takvimde bulunuyor.

Önceki ay düşüş gösteren perakende satışlarda yılın ilk ayında artış tahmin ediliyor (16.30). Aynı saatte açıklanacak olan üretici fiyatları için aylık beklenti yüzde 0,4, yıllık beklenti yüzde 0,8 artış yönünde oluştu. ABD Sanayi üretiminde bir önceki ay yüzde 1,6 olan artışın yılın ilk ayında daha düşük bir seviyede, yüzde 0,4 kadar artacağı beklentisi bulunuyor (17.15).
ABD'de gelecek diğer veriler API petrol stoku (00.30), MBA mortgage verileri (15.00), işletme stokları, NAHB Konut Piyasası Endeksi (18.00) olacak. Ayrıca 20 yıllık tahvil ihalesi de takip edilecek. Fed, 26-27 Ocak FOMC toplantı tutanaklarını açıklayacak (22.00). Fed, 27 Ocak'ta sonucunu açıkladığı toplantısında faizde bir değişiklik yapmamıştı. Fed'in faiz aralığı yüzde 0,00-0,25 seviyesinde bulunuyor.

İngiltere'den tüketici ve üretici fiyatları günün erken saatlerinde takip edilecek veriler olacak (10.00). Takvimde Almanya'nın 30 yıllık tahvil ihalesi de bulunuyor.

Yurt İçi Gündem..

Kabine toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilecek. Toplantıda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bir sunum yapması bekleniyor. Bakan Koca dün Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından, “Tedbirlerle ilgili artık vaka sayılarına göre ‘yerinde karar’ dönemine geçiyoruz” açıklaması yapmıştı. Mart ayı başından itibaren kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılması bekleniyor. Toplantıda okullarla ilgili bir karar alınıp alınmayacağın da izlenecek. Kabine'nin reformlar konusunu da ele alacağı belirtiliyor (15.30). Yurt içinde tek veri TCMB tarafından açıklanacak olan özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcuna ilişkin rakamları olacak (10.00).

Etiketler