Piyasalar bugün hangi verileri takip edecek?

Yurt içinde haftanın öne çıkan gündem maddelerinin başında gelen TCMB faiz kararı bugün açıklanacak. Yurt dışında ise Fed Başkanı Powell'ın konuşması ve ABD üretici fiyatları verileri izlenecek.

Yurt içinde haftanın öne çıkan gündem maddelerinin başında gelen TCMB faiz kararı bugün açıklanacak. Yurt dışında ise Fed Başkanı Powell'ın konuşması ve ABD üretici fiyatları verileri izlenecek.

Yurt içinde öne çıkan veriler:

12.00 - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti TBMM Grup toplantısında konuşacak.

14.00 - TCMB'nin faiz kararı açıklanacak. TCMB, mart ayında 200 baz puan faiz artırımından sonra yüzde 19,00 seviyesine gelen oranı son üç toplantısında aynı seviyede sabit bıraktı.

TÜİK, Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi, Merkezi Yönetim Bütçesinden AR-GE faaliyetleri için ayrılan ödenek ve harcamalarını yayınlayacak.

10.00 - TCMB kısa vadeli dış borç istatistikleri,

14.30 - ilk çeyrek finansal hesaplar verilerini açıklayacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2 yıl (728 Gün) vadeli ABD doları cinsinden tahvil ve kira sertifikalarını doğrudan satacak.

Yurt dışı gündem maddeleri:

Yurt dışında en önemli veri ABD'de açıklanacak üretici fiyatları olacak. Mayıs ayında üretici fiyatları aylık yüzde 0,8, yıllık yüzde 6,6 artış kaydetmişti.

19.00 - Yurt dışında ayrıca, Fed Başkanı Jerome Powell'ın, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde Fed politikasına ve ekonomiye ilişkin yarıyıl gözden geçirmesinin yapılacağı oturum öncesi yapacağı sunum öne çıkıyor.

ABD'nin diğer verileri;

14.00 - MBA mortgage endeksleri,

17.30 - DoE petrol stokları olacak.

09.00 - Avrupa piyasalarında İngiltere ve Euro Bölgesinden gelecek veriler izleniyor olacak. İngiltere'de tüketici, üretici ve perakende fiyatlar aynı saatte yayınlanacak.

12.00 - Euro Bölgesinde ise sanayi üretimi rakamları takip edilecek.

Almanya 10 yıllık tahvil ihalesi düzenleyecek.

Günün TCMB dışında merkez bankası kararları Yeni Zelanda ve Kanada'dan gelecek. İki bankanın da faizi yüzde 0,25 seviyesinde tutacağı öngörülüyor.

15.45 - Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel ve İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkan Yardımcısı Dave Ramsden konuşma yapacaklar.

21.00 - ABD'de 'Bej Kitap (Beige Book)' raporu yayınlanacak.

Etiketler