Piyasalar bugün hangi verileri izleyecek? İşte detaylar...

Piyasalar Hazine İhalelerini ve Bütçe Rakamlarını İzleyecekler. ABD piyasalarının tatil olduğu haftanın ilk günü, yurt içinde Hazine ihaleleri ve bütçe rakamları takip edilecek.

ABD piyasalarının tatil olduğu haftanın ilk günü, yurt içinde Hazine ihaleleri ve bütçe rakamları takip edilecek.

Öne Çıkan Başlıklar..

Japon ekonomisi 2020 yılının dördüncü çeyreğinde 2019'un aynı dönemine göre yüzde 12,7 büyüdü. Ekonomistler ise Ekim-Aralık döneminde GSYH'nın yıllık yüzde 9,5 büyüdüğünü tahmin ediyorlardı. Japonya Ekonomi Bakanı Yasutoshi Nishimura, ekonominin dördüncüçeyrekte yaşanan güçlü performansa rağmen hala toparlanmanın yarı yolunda olduğunu söyledi. Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, kurların izlenmesi gereken en yaşamsal ekonomik göstergeler arasında olduğunu söyledi. Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, ABD ekonomisinin hala pandeminin etkileri ile karşı karşıya olduğunu, işgücü piyasasının tam istihdamdan çok uzakta olduğunu söyledi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Cuma günü bir araya geldiği G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarını koronavirüs salgınındantoparlanma için ek mali teşvikler sağlamaları yönünde uyardı.

Yurt Dışı Piyasalar..

ABD NASDAQ ve New York Borsaları 'Başkanlar Günü' nedeniyle kapalı olacak. Günün kapalı olan diğer piyasaları, Arjantin, Brezilya, Kanada,Çin, Hong Kong ve Tayvan olacak. Euro Bölgesinde dış ticaret ve sanayi üretimi rakamları açıklanacak (13.00). Sanayi üretiminde aylık yüzde 0,3 düşüş, yıllık yüzde 0,5 artış beklentisi bulunuyor. Euro Bölgesi Maliye Bakanları toplantısı gerçekleştirilecek.

Yurt İçi Piyasalar..

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), yılın ilk ayına ilişkin konutsatış verilerini açıklayacak. Konut satışları bir önceki ay yüzde 47,6 düşüşle 105 bin 981 seviyesinde kalmıştı (10.00). TÜİK aynı saatte tarım ürünleri üretici fiyat endeksini de yayımlayacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ocak ayına ilişkin bütçe rakamlarınıduyuracak (11.00). Hazine, 7 yıl vadeli değişken faizli ve 10 yıl vadeli sabit kuponlutahvilleri yeniden piyasaya sunacak.

Etiketler