Piyasalar bugün hangi verileri izleyecek?

Asya piyasaları tatil nedeniyle sakin, global piyasalarda da öne çıkan veri bulunmuyor.

Asya piyasalarında tatil nedeniyle sakin bir gün yaşanırken, global piyasalarda da çok öne çıkan bir veri bulunmuyor.

Öne çıkan başlıklar..

Fed Başkanı Jerome Powell, tam istihdama ulaşmak için İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki çabaların yeniden canlandırlması ve sürece yardım için gevşek para politikasına devam etmek gerektiğini söyledi.

Powell, Fed'in 7,4 trilyon dolar büyüklüğe ulaşan bilançosunu düşürmeyi düşünmenin zamanı olmadığını söyledi.

Yellen, kriptoparaların kötüye kullanılmalarının da aralarında olduğu dijital piyasa ristlerinde "patlama" yaşandığı konusunda uyardı. Ancak Yellen, yeni finansal teknolojilerin suç ile mücadeleye ve eşitsizliği azaltmaya yardım edebileceğini de vurguladı.
ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi, Biden'in 3 Kasım'da yapılan seçimleri kazanmasından bu yana ilk kez görüştüler. Çin'de yeni koronavirüs vakası sayısı 5 ayın en düşük seviyesine indi.

Yurt dışı gündem..

ABD'de haftalık işsizlik başvuruları (16.30), doğal gaz stokları (18.30), 30 yıllık tahvil ihalesi sonucu (21.00) izlenecek. Filipinler (10.30), Sırbistan (14.00) ve Meksika merkez bankaları
(22.00) faiz kararlarını duyuracaklar.

Uluslararası Enerji Ajansı(IEA) ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) aylık Petrol Piyasası Raporlarını açıklanacaklar.

İtalya'da parlamentoda en çok sandalyaye sahip siyasi parti olan 5 Yıldız Hareketi üyeleri, eski ECB Başkanı Draghi'nin liderliğinde kurulacak bir hükümete destek verip vermemeyi oylayacaklar.

Çin'de bir hafta sürecek yeni yıl tatili başladı. Çin'de yeni yıl tatili 11-17 Şubat tarihleri arasında olacak, 18 Şubat tarihinde piyasalar açılacak. Japonya piyasası da "Ulusal Kurtuluş Günü" nedeniyle kapalı bulunuyor.

Yurt içi gündem..

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret için gittiği Katar'da çeşitli temaslarda bulunacak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı
Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)-Meteoroloji Genel Müdürlüğü Protokol İmza Töreni'ne katılacak (11.00). Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, video konferans yöntemiyle Güney Gaz Koridoru Danışma Konseyi 7. Bakanlar Toplantısı'na iştirak edecek (15.00). TÜİK, Aralık 2020 dönemi kümes hayvancılığı, süt ve süt ürünleri üretimi istatistiklerini açıklayacak (10.00). Haftalık Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) ve TCMB para ve banka istatistikleri yayımlanacak. TCMB haftalık bülteninde yurt dışı yerleşiklerin hareketleri, yurt içi yerleşiklerin döviz pozisyonu ve rezervler öncelikli olarak izlenecek (14.30).

Etiketler