Piyasalar bugün hangi verileri izleyecek?

Veri bakımından sakin günde Almanya'da ticaret, ABD'de JOLTS izlenecek.

Haftanın diğer günlerine nazaran veri bakımından daha sakin bir gün yaşanacak. Almanya'da dış ticaret, ABD'de JOLTS açılan iş sayısı öne çıkan veriler olacak.

Öne çıkan başlıklar..

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ziyareti sırasında, “Eğer sabırlı olursak 2023 yılına kadar enflasyon yüzde 5 olabilir. Enflasyon düşürmesinde çok kararlıyız.” değerlendirmesi yaptı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, ECB'nin resesyonun vurduğu ekonomiyi desteklemek için teşviklerini uygulamada tutmaya devam edeceğini, ancak hükümetlerin de harcamaya devam etmelerdi gerektiğini söyledi.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, enflasyonda artış endişelerine rağmen ABD ekonomisinin hala desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ekonominin hala Fed'in maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinden çok uzakta olduğunu belirterek ABD para politikasının "çok uzun süre" destekleyici kalmaya devam edeceğini söyledi.

Goldman Sachs, ABD ekonomisi için büyüme tahminlerini bir kez daha yükseltti. Koronavirüs yardım paketinin büyüklüğü konusunda beklentisini 1,1 trilyon dolardan 1,5 trilyon dolar seviyesine çıkaran Goldman Sachs, 2021 yılmının ikinci çeyreği için ABD ekonomisinde büyüme beklentisini de yüzde 10'dan 11'e yükseltti.

Yurt dışı gündem..

ABD'de NFIB Küçük İşletmeler İyimserlik Endeksi (14.00), JOLTS açılan iş sayısı (18.00) ve 3 yıllık tahvil ihalesi sonucu (21.00) takip edilecek.

Almanya'da cari ve ticaret dengesi (10.00) izlenecek. Salıyı Çarşambaya bağlayan saatlerde MSCI, 2021 ilk dönem endeks revizyonlarını açıklayacak. Yeni endeksler 1 Mart 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Baş Ekonomisti Philip R. Lane (18.00) ve St. Louis Fed Başkanı James Bullard, günün konuşması bulunan yetkilileri olacak.

Yurt içi gündem..

TÜİK, Aralık 2020 dönemi hayvansal üretim istatistiklerini açıklayacak
(10.00). Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2 yıl vadeli, 6 ayda bir kira ödemeli kira sertifikasının doğrudan satışını yapacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), yatırımcı, ekonomist ve analistlerle toplantı düzenleyecek. CHP, MHP ve İYİ Parti'nin Meclis grup toplantıları düzenlenecek.

 

Etiketler