Pi Network ve Pi Coin nedir? Pi Coin madenciliği nasıl yapılır?

Son dönemlerde adını çok sık duyduğumuz ve her geçen gün daha da popülerleşen Pi Coin tam olarak nedir, madenciliği var mıdır? Bu yazımızda inceledik.

Pi Coin nedir?

Son dönemlerde çeşitli platformlarda adını çok sık duymaya başladığımız Pi Coin yeni nesil bir dijital varlıktır. Varlık ve gelişim nedeni olarak dünyanın en çok kullanılan platformu olmak, üyeler arasında kripto para ile hizmet veren bir pazar oluşturmayı amaçlamıştır. Pi Coin, Stanford Üniversitesinde bulunan üç girişimci tarafından geliştirilmeye başlayarak kullanıma sunulmuştur. Taban olarak Stellar Lumen (XLM) dijital para platformu baz alınmıştır. Pi coin, gelişim evresinde Stellar Lumen madencilik işlemini simüle ederek kişilerin yetenek ve kabiliyetine bağlı bir paylaşım modeli ortaya koymuştur.

Pi Coin, aslında Bitcoin ve diğer kripto paralarla aynı temellere sahip olsa da işleyiş açısından diğer kripto paralardan tamamıyla ayrılmaktadır.

Pi Coin hakkında temel bilgilendirmeyi yapmamızın ardından biraz da Pi Network'e bakalım.

Pi Network/Pi Coin madenciliği:

Pi Network ağına girdikten sonra internet ve elektriğe ihtiyaç duymadan madencilik yapılabilmektedir. Mobil uygulamalar üzerinden yapılan bu madencilik işlemini bir defa başlattıktan sonra telefonu kapatsanız dahi Pi Network madencilik işlemine devam edecektir. Aslında burada madencilik kazma işleminin dışında yaygınlık ve bir zincir oluşturma çabası vardır.

Kullanıcı uygulamayı kurduktan sonra giriş yapıp işlemi başlatarak Pi Network'ten her 24 saatlik zaman diliminde para kazanmaya başlayabilir. 24 saatlik zaman diliminde bu madencilik işlemi üç defa tamamlandıktan sonra artık katkıcı rolüne ulaşılır ve kullanıcı kendi güvenlik çemberini kurabilir.

Bütün dijital kripto para birimlerinin üretiminde olduğu gibi Pi Coin de madencilik işlemi belirli düzeye ulaştıktan sonra halving yani yarılanma denen işlem gerçekleşir. Yani üye sayısı yeni rakamlara ulaştıkça yapılan madencilik işleminden kazanç da yarıya düşüyor. Kripto paralardaki bu sistem, paranın her geçen gün daha zor elde edilmesini ve değer kazanmasını amaçlar.

Güvenlik çemberi nedir?

Pi Network uygulaması telefona kurulduktan sonra 3 periyot halinde, 24 saatlik madencilik işlemi tamamlanınca dahil olunan sistemde katkıcı role yükselir ve bir güvenlik çemberi oluşturulmasına imkan sağlanır.

Güvenlik çemberine referans kodu ile davet edilen kişilerde eklenerek beş azami beş kişiden yararlanılabilir. Oluşturulan güvenlik çemberi sayesinde madencilik hızı artar ve daha fazla Pi kazanılmaya başlanır.

Pi Coin fiyatı

Pi Coin şu an için kripto para borsalarında listelenmediği ve madencilik işlemi devam ettiği için maddi bir değere sahip değildir. Biriktirip zamanla maddi olarak hangi noktaya geleceğini sabırla bekleyeceğimiz bir yatırım aracı olara Pi Coin'e sahip olmanızda yarar vardır diyebiliriz.

Dijital para madencilik ve blok zincir teknolojisi için belirli bir gücün tüketilmesi ve dijital bir varlık üretilmesi gerekmektedir. Eğer güç yoksa madencilik yapılamaz, madencilik yapılamazsa blok zincir de olmayacaktır. Blok zincir yoksa kripto paranın varlığından söz edilemez. 

Blok zincirinin güce dayalı olduğu dikkate alınırsa, akıllı telefona kurulan Pi Network aslında dijital para madenciliği yapan bir uygulama değildir. Kullanıcının internetini tüketecek ya da telefonun pil ve donanım ömrünü bitirecek bir uygulama da değildir. Pi Network madenciliği, diğer kripto paraların hepsinden farklı olan bu dijital para teknolojisinin yaygınlaşmasına ve büyümesine katkıda bulunmak, halkayı genişletmek ve bu genişlemeden de kişinin kendine düşen payı almasıdır.

Etiketler