PepsiCo, yılın ikinci çeyreğine ilişkin net gelirini açıkladı

PepsiCo ikinci çeyrekte net gelirini yüzde 20,5 oranında artırdı.

Dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketlerinden biri olan PepsiCo, 2021 yılının ikinci çeyrek sonuçlarını yayınladı. Şirket ikinci çeyrekte net gelirini önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20,5 oranında yükseltirken ilk yarısında da yüzde 14,1 gelir artışı elde etti.

PepsiCo'nun aynı çeyrekteki organik geliri yüzde 12,8 artış gösterirken yılın ilk yarısında da yüzde 8 organik büyüme sağladı. Aynı çeyrekte hisse başına kazanç bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 44 artarak 1,7 dolara çıkarken yılın ilk yarısındaki hisse başına kazanç da yüzde 37 yükselerek 2,94 dolar oldu.

Ramon Laguarta: Çok güçlü çift haneli net gelir artışı sağladık

Bu yılın ikinci çeyreği için açıklanan finansal sonuçlara yönelik olarak açıklamalarda bulunan PepsiCo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Ramon Laguarta, şunları söyledi:

''Çok güçlü çift haneli net gelir ve hisse başı kazanç artışı sağladığımız için ikinci çeyrek verilerimizden memnunuz. Verilerimizin gücü dikkate alındığında, 2021 yılı sonunda, yıllık organik gelirimizin yüzde 6 ve temel sabit para birimi cinsinden hisse başına kazancımızın yüzde 11 artmasını bekliyoruz.''

''Daha hızlı, daha güçlü ve daha iyi olma stratejimiz güven veriyor''

Laguarta sözlerine şöyle devam etti:

''Elde ettiğimiz sonuçlar bize ‘Daha Hızlı’, ‘Daha Güçlü’ ve ‘Daha iyi olma’ stratejimiz doğrultusunda markalarımıza, tedarik zincirimize, pazarlara açılma sistemlerimize, üretim kapasitemize, yeteneklerimize, kültürümüze ve toplumumuza yaptığımız yatırımların işe yaradığına dair güven veriyor. İlerleyen dönemde de tüketici alışkanlıkları ve tercihleri zamanla değiştikçe bizi çok daha güçlü bir konuma taşıyacağını düşündüğümüz, pazarda kazanmaya ve rekabet avantajı oluşturmaya yönelik odaklanmamızı sürdüreceğiz.''

PepsiCo'nun hedefi 2026 yılına kadar yıllık 1 milyar dolar tutarında verimlilik tasarrufu sağlamak

Aynı zamanda PepsiCo, 2019 Verimlilik Planının bugüne kadar süren başarılı uygulamasını geliştirmek için söz konusu programın 2026 yılının sonuna kadar genişletileceğini ve uzatılacağını açıkladı. Programın genişletilmesi, süreçleri daha da basitleştirmek, uyumlu ve otomatik bir hâle getirmek için yeni teknoloji ve iş modellerinden faydalanmaya ilişkin daha fazla girişimi içeriyor. Bu kapsamda her bir pazar için doğru otomasyonun devreye alınması da dahil olmak üzere, pazarlara açılma ve bilgi sistemlerini tekrar tasarlamayı, organizasyonu sadeleştirmeyi, üretim ve tedarik zinciri ayak izini optimize etmeyi de içerek pek çok çalışma gerçekleştirilecek. PepsiCo bütün bunlarla beraber aynı zamanda 2026 yılına kadar yıllık minimum 1 milyar dolar tutarında verimlilik tasarrufu sağlamayı da hedefliyor.

Etiketler