Oynaklık 10 ayın zirvesini gördü: Nasdaq piyasalarındaki son durum ne?

Nasdaq vadelilerinin 30 günlük oynaklığı nedeniyle bilanço sezonunda özellikle ise teknoloji hisselerinde yaşanan hareketlilik, 2021 Nisan ayından bu yana en yüksek seviyelere ulaştı.

Nasdaq vadelilerinin 30 günlük oynaklığı nedeniyle bilanço sezonunda özellikle ise teknoloji hisselerinde yaşanan hareketlilik, 2021 Nisan ayından bu yana en yüksek seviyelere ulaştı.

Meta Düşüşe Geçti Amazon Piyasaları Destekledi

Metanın düşüşü sonrası Amazon'un piyasalara destek vermesiyle beraber Nasdaq vadelileri, 2021 Nisan ayı başından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Nasdaq vadelilerinin 30 günlük oynaklığı, Meta'nın 195 milyar dolarlık düşüş yaşamasına neden oldu.

Meta’nın beklentilerin altında kalan zayıf bir bilanço açıklamasıyla düşüşe geçen şirket hisseleri, bir günde yüzde 23 düşüş yaşarken şirketin piyasa değeri 195 milyar dolar geriledi. Böyle bir kompozisyonun içerisinde Meta, ABD şirketleri arasındaki en büyük günlük değer kaybını yaşayan şirket oldu. Bundan bir önceki en büyük değer kaybı ise 180 milyar dolarlık gerilemeyle Apple’a ait.

 

Nasdaq Perşembe Günü Yüzde 3.74 Düşüş Yaşadı

 

Gelirini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artıran Amazon’un ardından piyasalar Cuma günü tekrar yükselişe geçti. Perşembe günü yaşadığı sert düşüşün ardından ise Nasdaq vadelileri, Cuma gününe yüzde 2 yükselişle başladı.

Nasdaq'daki Oynaklık Piyasayı Etkiliyor

En son bu seviyeleri, FED'in varlık alımını düşüreceği haberleri nedeniyle gören Nasdaq'ın, durumu toparlaması piyasadaki diğer hareketlenmeleri de etkiliyor.

Bunun en iyi örneklerinden birisi ise Bitcoin. Nasdaq’taki oynaklık son zamanlarda korelasyonunu artıran Bitcoin gibi değerli kripto varlıkları da etkiliyor.

Bitcoin, Meta'nın Beklentilerin Altında Kalan Bilançosundan Etkilendi

Bitcoin'in Perşembe günü yüzde 3.74 düşüş yaşaması, Meta'nın analist beklenti raporlarının altında bir bilanço açıklamasının ardından yaşandı. Bitcoin, şirket hisselerinde yaşanan düşüşle gerilerken, kripto para piyasasındaki genel durumun düşüşe geçmesine neden oldu.

Bitcoin'in Son Durumu Ne?

Şu an yüzde 3.90 oranında yükseliş yakalayan Bitcoin, 515.612 seviyelerinden işlem görüyor.

Nasdaq Son Durum Ne?

Şu an eksi yüzde 4.22 oranında bir düşüş yaşayan Nasdaq, güniçi en yüksek 14 bin 856 seviyelerinden işlem gördü. 

BirBorsa / Ayşete YAVAŞ

BTCTRY:BTK Bitcoin Türk Lirası
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış
Satış
Değişim %
Son Değer 441081
En yüksek 444500
En düşük 432790
Haftalık Değişim %
Aylık Değişim %
Yıllık Değişim %
Etiketler
Yorumlar