Oversold nedir ve nasıl kullanılır?

Oversold nedir ve nasıl kullanılır?

Bir menkul kıymet veya piyasada bulunan fiyatlanmanın olduğundan fazla düşük seviyelerde seyretmesine “oversold” denir. Bu ifade, alışılmış borsalardaki hisse senedi maliyetleri üzerinden türetilmesine rağmen kripto para dünyasında oldukça kullanılıyor.

“Oversold” teşhisinin konulabilmesi için belirli göstergelerin değerlerine bakılması gerekir. Bu göstergeler üzerinden, varlığın adil fiyatıyla olan ilişkisi ve oversold olup olmadığı anlaşılabilir. Yazımızda, özellikle teknik analizde sıkça karşımıza çıkan “oversold” kavramını ve bu kavramın belirleyici olduğu noktaları ele alacağız.

İndikatörlere ve formasyonlara geçmeden önce “oversold” kavramını biraz daha açmak gerekir. Bir kripto para veya hisse senedinin fazla satış görmüş olmasının pek çok sebebi olabilir. Bu nedenle, teknik analistler, fiyatlanmanın adil değerinin altında ilerlemesini iki yöntem ile yorumlarlar. Bunlar, kendi kulvarlarında doğru yaklaşımlar olmalarına rağmen durumu, farklı perspektiflerden değerlendiren noktalar olarak düşünülebilir.


Temel oversold

Borsada işlem gören varlığın gerçek değerinin altında olması, temel analiz göz önünde bulundurularak değerlendirilebilir. Bu yorum gerçekleştirilirken proje veya firmaveyair haberlerin etkisi oldukça fazladır. Örneğin; bir altcoin’e dair olumsuz gelişmelerin yaşanması fiyatlanmayı, aşağı yönde etkiler ve coin’in olduğundan fazla satış görmesine neden olabilir. Buna paralel olarak, güvenin kaybolması ve piyasanın takip ettiği trend de temel açıdan “oversold” teşhisi yapmamıza yardımcı olur.

Temel olarak değerlendirdiğimizde “P/E ratio” isimli bir gösterge bizlere yardımcı olur. Bu göstergenin tam karşılığı, fiyat-kazanç oranıdır. Fiyat-kazanç oranı, yani P/E ratio’nun, finansal raporların yazılmasından teknik dökümanların hazırlanmasına kadar geniş kullanım alanı mevcuttur. Eğer fiyat-kazanç oranı ortalamanın altına sarkarsa, altcoin’imizin hak ettiği fiyattan daha aşağıda olduğu anlaşılabilir. Buna paralel olarak, alım fırsatları doğar.
Fiyat-kazanç oranı alışılmış borsada gelişmiş bir göstergedir ancak kripto dünyaya adapte edilmesi mümkündür.

P/E = Hisse senedi fiyatı / hisse başına kazanç

Eğer kripto paraların blokzincir firmaları olduğu göz önünde bulundurursak, alışılmış finans dünyasından gelen terimleri adapte etmemiz oldukça kolaylaşacaktır. Yukarıda vermiş olduğumuz fiyat-kazanç oranının formülünün kriptoya uyarlanmış versiyonları da mevcuttur.

Örneğin; Kripto için P/E = Market değeri (token sayısı x güncel fiyat) / toplam kazanç

Düşük fiyat-kazanç oranı, bizlere temel açıdan altcoin‘in alım fırsatı oluşturduğunun işaretini verir. Öte yandan, yüksek fiyat kazanç oranı bizlere coin’in hak ettiği değerin üzerinde işlem gördüğünü söyler.

Etiketler