Otomotiv hissesi sahiplerine kötü haber! Hisseler düşebilir

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından açıklanan verilerin ışığında, araç satışları önceki aya ve geçtiğimiz yıl ocak ayına nazaran düşüş gösterdi. Satış rakamlarındaki düşüş otomotiv hisselerine de yansıyabilir.

Otomotiv hissesi sahiplerine kötü haber! Hisseler düşebilir

Araç satışları düştü

Kur krizi ile birlikte artan enflasyon sıfır araç fiyatlarını uçurmuş durumda. İkinci el araç satışlarının da giderek sıkıntıya düştüğü bu dönemde araç fiyatlarının yükselmesinin nedenlerinden birisi de çip krizi.

Global arenada çip krizi sıfır araç üretiminde giderek büyüyen sıkıntılar meydana getiriyor. Otomotiv sektöründe yaşanan bu daralmanın giderek artış yaşanması piyasa beklentisi olarak karşımıza çıkarken ODD'nin açıkladığı verilere göre Ocak 2022 içerisinde hafif ticari araç ve otomobil piyasasında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 12.8 düşüş kaydetti.

Bu verilere ek olarak ODD, Ocak 2022 sıfır araç satış rakamlarını 38 bin 131 adet ile sınırlı kaldığını açıkladı.

Yine Otomotiv Distribütörleri Derneğinin açıkladığı rakamlara göre, otomobil satışlarındaki düşüş ile daha şiddetli şekilde artarak yüzde 17.9 kadar geriledi. Ocak 2022 yılında otomobil satışları 29 bin 20 adet ile sınırlı kaldığı açıklandı. Hafif ticari araç pazarında artış yüzde 8.9 artış gösterdi ve 9 bin 111 adet seviyesine kadar yükseliş gösterdi.

Yeni yıla girişle birlikte mevcut yönetim ÖTV matrah fiyatlarında indirim kararına gitmiş ve belli modellerde araç fiyatlarının düştüğü gözlemlenmişti. Piyasada yaşanan arz sıkıntısı ve artış göstermeye devam eden araç fiyatları sıfır araç alımlarındaki iştahı törpülemiş durumda. 

Otomotiv hisseleri değer kaybedecek mi?

Piyasada yaşanan çip krizi ve arzın karşılanamaması ile birlikte araç fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle sıfır araç satışları hızla azalıyor. Bunun otomotiv hisselerine yansıması iki türlü olabilir.

1- Bilanço döneminde yeterli kârlılığa ulaşamayan şirketlerin hisselerinde satış yönlü işlem sayısının artış göstermesi hisse fiyatlarını düşürebilir.

2- Araç fiyatlarının yükseliş gösterme eğilimindeki artış hisse fiyatlarına doğrudan yansıyabilir ve düşüş gerçekleşebilir.

Otomotiv endeksinde yaşanması olası bir sıkıntının artış göstermesi ihtimali yatırımcıların risk iştahını düşürmeye devam ediyor. Piyasada yaşanan gerilimli sürecin bitmesi için öncelikle enflasyon ve çipr krizi daha sonrasında ise döviz krizlerinin sona ermesi bekleniyor. 

XMESY BIST METAL ESYA MAKINA
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış
Satış
Değişim -37.2799%
Son Değer 20539.23
En yüksek 20751.54
En düşük 20532.47
Haftalık Değişim -1.4939%
Aylık Değişim -1.0901%
Yıllık Değişim 67.131%
Etiketler