ÖSYM aday şifresi nasıl alınır?

ÖSYM sınavlarının yaklaşması ile şifre alma işleminin nasıl yapıldığı merak edilmeye başlandı. Ayrıca bilinen bazı bilgiler ile şifre yenileme işlemi de yapılabilir. İşte detaylar...

ÖSYM aday şifresi nasıl alınır? Şifre nasıl değiştirilir?

ÖSYM tarafından yapılan üniversiteye giriş sınavlarının yaklaşması ile ÖSYM aday şifresi nasıl alınır, ve değiştirilir soruları sık sık sorulmaya başlandı. ÖSYM aday şifresi, sadece o kişinin bildiği özel soruların cevaplanması ile oluşturulup ve adayın kendisinden başkasının onun adına işlem yapabilmesini engelleyen bir giriş şifresi ile kişiye özel yapılır.

 ÖSYM’nin yaptığı tüm sınavlar için sistemde daha önceden tanımlanmamış adaylar için Başvuru Merkezleri aracılığı ile yapılan başvuru işleminde adaylara internet erişim şifresi ücretsiz olarak verilir. Bu şifre ile ÖSYM sistemine giriş yapıp sınav tarihi, yeri ve sonucu öğrenebilirsiniz. Bu şifre, adayın sisteme ilk girdiği anda aday tarafından bizzat değiştirilmesi gerekir. Bu şifreler kriptolu ve geriye dönüşümsüz olarak ÖSYM’nin sisteminde tutulan bilgiler olarak kullanılır. İlgili adaydan başkasının şifreyi görmesi, bilmesi ve edinmesi sistem tarafından reddedilir.

ÖSYM aday şifresi nasıl alınır?

ÖSYM AİS şifresinin unutulması durumunda adayın şifreyi yenilemesi ya da sıfırlaması ile sisteme tekrar giriş yapabilir. Bu işlem için ÖSYM’nin aday işlemleri sayfasına giriş yapmanız gerekiyor. Ekranda açılan sayfada istenilen T.C. kimlik numarasını ve ekranda gördüğünüz güvenlik numarasınız eksiksiz olarak girerek devam edin. Bir sonraki adım ise güvenlik sorusu aşamasında şifrenizi oluştururken verdiğiniz cevabı girmeniz ve ilerle butonuna basmanız gerekiyor.

Bu cevabı doğru ve eksiksiz olarak girmeniz durumunda yeni bir sayfa açılır. Sonrasında ise sizden istenilen tüm bilgileri eksiksiz olarak girdiğinizde şifrenizi yenilemek için bir sistem açılacak ve bu sistem üzerinden şifre yenileme yapabilirsiniz. Eğer, ÖSYM AİS güvenlik sorusunu unutmuş iseniz şifrenizi yenileyebilmek için şifrenizi ilk aldığınız merkeze başvuru yaparak yeni şifre talebinde bulunmanız durumunda şifrenizi yenileyebilirsiniz.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler