Ontology nedir? ONT Coin hakkında merak edilenler

Ontology nedir, nasıl ortaya çıktı? Ontology'nin faydaları nelerdir? Detaylar...

Ontology, kripto para birimleri ile ilgili çok az bilgisi olan ya da hiç bilgisi olmayan şirketlerin blok zincir teknolojisini işlerine entegre etmelerine izin vermek için tasarlanmış nispeten yeni bir halka açık blockchain ağıdır.

Ontology ağı, kullanıcıların halka açık blok zincirlerini farklı uygulama türleri için özelleştirmesine ve blok zinciri teknolojisinden en iyi biçimde faydalanmasına imkan tanır.

Merkezi olmayan uygulamaları desteklemek, Ontology platformunu Ethereum'un direkt rakibi olarak konumlandırıyor.

Ontology platformunda iki kripto para yer alıyor: ONT olarak bilinen Ontology tokenı ve ONG diye bilinen Ontology Gas tokenı.

Ontology Gas token, 2018'de Ontology MainNet'in piyasaya sürülmesiyle piyasaya sürüldü ve platforma katkıda bulunan kullanıcılar için bir tazminat biçimi olarak hizmet ediyor.

Ontology'nin tarihi

Ontology platformu, OnChain adlı bir Çinli şirket tarafından 2017 yılında tekrar kuruldu. Platform, projeyi yöneten uzman Erik Zhang, Jun Li ve Da HongFei ile OnChain ekibi tarafından oluşturuldu. OnChain şirketi, NEO blok zincirinin kurucusu olarak da tanınıyor.

Platform, işletmelerin blok zinciri teknolojilerini dahili sistemlerinde önemli değişiklikler yapmadan kurmalarına izin vermek için inşa edildi. Kurucular, blockchain teknolojilerini entegre etme sürecini kolaylaştırmak ve blockchain kullanımını herkes için mümkün hale getirmek istediler.

Ontology MainNet'in piyasaya sürülmesinin ardından, ağa yeni bir kripto para türü tanıtıldı. bu, Ontology blok zincirine özgü Ontology Gas token (ONG) idi. ONG, platformun işleyişine katkıda bulunan kullanıcılar için bir ödül olarak yaratıldı. Platforma ve yeni blok zincirlerinin oluşturulmasına katkı sağlayarak, kullanıcılar ONG şeklinde işlem ücreti kazanabiliyorlar. Bu sistem, kullanıcıları ağ içinde aktif kalmaya teşvik ediyor.

Platformun işlevselliği

Platformun yaygın olarak kabul görmesinin sebeplerinden biri, işletmelerin hem özel hem de halka açık blokajları kullanmasına izin veriyor olmasıdır. Tek bir blok zinciri olarak çalışmadığından ötürü Ontology ağı, kullanıcıların blok zinciri aracılığıyla verileri nasıl ve kiminle paylaşacağını kontrol etmesine imkan tanır. Bu, ONT'un iş için bu kadar çekici olmasının temel sebeplerinden biridir çünkü ayrı zincirlere izin verir ve bu sebeple birden fazla amacı vardır.

Ontology platformunun başka bir özelliği de VBFT olarak bilinen benzersiz bir fikir birliği mekanizmasını kullanmasıdır. Kısaca, bir fikir birliği mekanizması, blok zincirlerinin işlemleri üçüncü bir taraf olmadan onaylama ve doğrulama şeklidir. Böylelikle güvensiz ortamlar haline gelebilir. VBFT mekanizması; Proof-of-Stake konsensüsü (PoS), Bizans Hata Toleranslı (BFT) ve Doğrulanabilir Rastgele Fonksiyonu (VRF) içerek üç ayrı fikir birliği modelinin bir kombinasyonudur. Bu özellik sebebiyle Ontology geliştiricileri, VBFT mekanizması daha ucuz ve daha hızlı işlemlere izin verdiği için platformun saniyede binlerce işlemi gerçekleştirebileceğini öne sürmektedir.

NEO blockchain tarafından destekleniyor

Ontology ağı, OnChain'in NEO blok zinciri tarafından desteklendiği için diğer benzer projelere göre önemli bir avantaja sahiptir. NEO blockchain ortaklığı sayesinde Ontology platformu, merkezi olmayan uygulamaları da destekler ve akıllı sözleşme özellikleri sunar. Öte yandan, Ontology ekibi, blockchain platformunun bütün güvenlik standartlarını ve gereksinimlerini karşıladığından emin olmak amacıyla Çin hükümeti ile yakın bir şekilde çalışmıştır.

Ontology’nin yararları

Ontology, kullanıcıların üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan veri ve para işlemlerini gerçekleştirmesine imkan tanır. Bütün işlemleri, benzersiz VBFT konsensüs mekanizmasıyla güvence altına alınmıştır. Sınırsız potansiyelinin yanında, Ontology platformunun en büyük yararlarından biri, projenin arkasında duran profesyonellerden oluşan bir ekibin desteğini almasıdır. Ontology, NEO blok zincirinin başarısından da sorumlu olan OnChain'in güvenilir uzmanları tarafından oluşturuldu.

ONTBTC:BNN Ontology Bitcoin
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış
Satış
Değişim %
Son Değer 2.083E-5
En yüksek 2.103E-5
En düşük 2.069E-5
Haftalık Değişim %
Aylık Değişim %
Yıllık Değişim %
Etiketler