Öğretmenler ne zaman koronavirüs aşısı olacak? Bakan Selçuk açıkladı!

Öğretmenlere koronavirüs aşıları Şubat ayının son haftasında yapılmaya başlanacak.

Koronavirüse karşı ikinci doz aşısını olanların sayısı yarım milyonu aşarken, bazı sınıflarda yüz yüze eğitimin tekrar başlayacağı 1 Mart öncesinde öğretmenler aşılarının ilk dozunu almaya başlayacaklar.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Iğdır'da yaptığı konuşmada Şubat ayının son haftasında öğretmenlere ilk doz aşıların yapılacağını belirterek, "Yüz yüze eğitime giren öğretmenler ön sırada olmak üzere listeler Sağlık Bakanlığına iletildi." dedi.

Koronavirüs salgınının hızlanması nedeniyle Kasım ayı sonlarında Türkiye çapında yüz yüze eğitime ara verildi.

Bu aranın ardından köy okulları bugün itibarıyla yüz yüze eğitime tekrar başladı. 1 Mart'ta da ilkokul ile lise ve üniversite giriş sınavlarına hazırlanan 8 ve 12. sınıf öğrencilerin yüz yüze eğitime başlayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre 2019-2020 öğretim yılında örgün eğitim kurumlarında 1,1 milyon öğretmen bulunuyordu.

Vaka Sayıları

Türkiye'de dün tespit edilen yeni koronavirüs vaka sayısı 6.287 kişiye gerilerken, 94 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 14 Şubat tarihinde yeni vaka sayısı bir önceki güne göre yaklaşık 1.400 kişi gerilemiş olsa da yedi ve 14 günlük hareketli ortalama yaklaşık 7.800 kişi ile son üç haftanın en yüksek düzeyine yakın seyretti.

Geçen hafta 100 düzeyinin altına inen günlük ölüm sayısı ise bir önceki güne göre bir kişi arttı.

Aşılama çalışmasına bakıldığında bu sabah itibarıyla birinci doz aşısını alanların sayısı 3,6 milyon, ikinci doz aşısını alanların sayısı 570.729 kişi oldu.

Bakan Koca'dan aşı açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Kosa ise; Bugün 500.000'den fazla aşı yapacaklarını, aşı sayısı arttıkça hayatımızdaki soru işaretleri azalacağını açıkladı.

 

Etiketler